חה"כ ממרצ נגד הסיוע לנוער גבעות

ועדת הכספים אישרה הטבות מס ל- 81 עמותות ציבוריות. עמותת "הרועה העברי" הוצאה מהרשימה לבקשת ח"כ גילאון: "פועלת במאחז לא חוקי".

חזקי ברוך , כ"ה בכסלו תשע"ח

אילן גילאון
אילן גילאון
צילום: Hadas Parush/FLASH90

ועדת הכספים אישרה הבוקר (ד') הטבות מס ל- 81 עמותות חברתיות שעוסקות בפעילויות ציבוריות.

מדובר בהקלה במס על תרומות הניתנות לגופים שעונים על הגדרות סעיף 46 לפקודת מס הכנסה וסעיף 61 לחוק מיסוי מקרקעין, המקנים את האפשרות לתת את ההטבה.

לבקשת ח"כ אילן גילאון (מרצ), הוצאה עמותת 'הרועה העברי' מהרשימה לצורך בחינה מעמיקה יותר לגביה ברשות המיסים. 'הרועה העברי' מעניקה שירותים למשרד החינוך ותפקידה הוא לסייע בשיקום נערי גבעות באיו"ש.

ח"כ גילאון אמר שהוא מכיר את העמותה, "מדובר בעמותה שפועלת בניגוד לחוק, פועלת במבנים לא חוקיים במאחז בלתי חוקי ליד כפר אדומים". גילאון דרש "לבחון שוב האם העמותה הזו שעוברת על החוק זכאית לקבל הטבה מהמדינה.

"מי שפועל בצורה עבריינית זה בלתי חוקי ולא אמור לקבל הטבות מס מהמדינה. העמותה פועלת במבנה לא חוקי במאחז לא חוקי ליד כפר אדומים ולא אמורה לקבל הטבות מס" זעם חבר הכנסת ממרצ.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), אמר כי "הנוהל בוועדת הכספים קובע שאם אחד מחברי הוועדה דורש בדיקה נוספת או שקורא לפסול עמותה מסוימת מלקבל את ההטבה, אנחנו מוציאים אותה מהרשימה, לפחות זמנית, לצורך בירור נוסף בעניינה ולאחר שהנושא ייבחן ויימסרו לוועדה כל הפרטים הנוגעים לאותה עמותה, היא תובא שוב לאישור".

גפני פנה למנהל תחום בכיר מוסדות ציבור ומלכ"רים ברשות המיסים, ארז אורעד, בבקשה לקיים בדיקה מחודשת לגבי עמותת 'הרועה העברי' ולחזור לוועדה עם תשובה ופרטים מלאים לגבי אופן פעולתה.

גפני סיכם את הדיון על העמותות ואמר "עמותות המגזר השלישי מבצעות פעילויות חשובות לטובת כלל הציבור, לטובת האזרחים מן השורה. מדובר בפעולות שמתבצעות לא פעם, במקום המדינה, בנושאים שהמדינה הפריטה או שמלכתחילה לא התערבה בהם. העמותות מסייעות לאזרחים מהשכבות החלשות או לחילופין בהשגת מטרות ציבוריות או קהילתיות, במקרים שהמדינה לא מסייעת בהם".