"לוקח זמן להעביר שגרירות"

מזכיר המדינה האמריקני מסביר מדוע הליך העברת השגרירות האמריקנית לירושלים, לא יתרחש לדעתו בכהונה הנוכחית של טראמפ.

ניצן קידר , כ"ה בכסלו תשע"ח

טילרסון וטראמפ
טילרסון וטראמפ
צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני, רקס טילרסון, אומר כי הליך העברת השגרירות האמריקנית לא יצא אל הפועל ככל הנראה במהלך כהונתו הנוכחית של הנשיא טראמפ.

טילרסון אמר במפגש עם עובדי מחלקת המדינה, "זה דבר שלוקח זמן. מדובר כרגע על שלוש שנים לפחות וגם זה נחשב שאפתני מאוד".

הוא גם הסביר שהסיבות המרכזיות שמונעות להוציא לפועל מהלך מהיר של העברת השגרירות הן לוגיסטיות בעיקרן וציין כי מהניסיון של השנים האחרונות הזמן הקצר ביותר שלקח לארה"ב לאתר מקום ולבנות שגרירות חדשה עמד על חמש שנים.

נזכיר כי בשבוע שעביר הכריז הנשיא טראמפ על הכרה אמריקנית בירושלים כבירתה של מדינת ישראל, 70 שנה לאחר הקמת המדינה ו-50 שנה לאחר איחוד ירושלים במלחמת ששת הימים.

"בעשורים האחרונים כל נשיא אמריקני סירב להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את השגרירות אליה", אמר טראמפ בהצהרה מיוחדת מהבית הלבן.

הנשיא טראמפ בהכרזה היסטורית

"הנשיאים דחו את הצווים האלה באמונה שאי-ההכרה בירושלים תקדם את תהליך השלום. עם זאת, לאחר יותר משני עשורים, אנחנו לא קרובים להסכם שלום בין ישראל והפלסטינים. זה יהיה שגוי להניח שחזרה על הנוסחה הזו תפיק תוצאה טובה יותר ושונה. לכן, אני מאמין שזהו הזמן להכיר בירושלים כבירה".

בנוסף להכרה בירושלים כבירת ישראל, טראמפ הנחה את מחלקת המדינה להתחיל בהכנות להעברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים. "ההחלטה הזו אינה מהווה נסיגה מהמחויבות שלנו להסכם שלום ארוך טווח", אמר הנשיא אשר חתם על דחיית העברת השגרירות בחצי שנה.