קטטת ענק בין יהודים לערבים בשומרון

הפלסטינים טענו כי היהודים החלו בזריקות אבנים לעברם. כוחות צה"ל הגיעו למקום, פעלו לסיום החיכוך והוציאו את היהודים מהכפר.

עדו בן פורת , כ"ה בכסלו תשע"ח

תיעוד: יהודים תקפו ערבים בשומרון
תיעוד: יהודים תקפו ערבים בשומרון
זאכריה סדה, רבנים למען זכויות האדם

(צילום: זאכריה סדה, רבנים למען זכויות האדם)

כ-40 יהודים רעולי פנים נכנסו בצהריים (רביעי) לכפר בורין שבמרחב החטיבה המרחבית "שומרון".

הפלסטינים טענו כי היהודים החלו בזריקות אבנים לעבר פלסטינים ולעבר בתיהם, אך משיחות עם המתיישבים עולה כי עשרות ערבים הגיעו עם אבנים לעבר כביש 60 בסמוך מאוד לכפר ויידו אבנים לעבר כלי הרכב. כמה מכלי הרכב נעצרו ויושביהם התעמתו עם מיידי האבנים וכך החלה הקטטה. כוחות צה"ל הגיעו למקום, פעלו לסיום החיכוך והוציאו את המתיישבים מן הכפר. אין נפגעים. הכוחות שוהים במרחב.

דובר צה''ל מסר, ''כוחות הביטחון ימשיכו לפעול על מנת למנוע הישנות מקרים מסוג זה''.

ביום ראשון האחרון סיים צה''ל לתחקר את ניסיון הלינץ' שאירע לפני כשבועיים במתיישבים יהודים שטיילו בשומרון, סמוך לכפר הערבי קוצרא.

התחקיר שהוצג למפקד פיקוד המרכז האלוף רוני נומה, קובע כי הגורם הישיר לתקרית היה ניסיון פגיעה במתיישבים על ידי פלסטינים, תוך סיכון חייהם של המתיישבים.

למעשה, התחקיר הצבאי מעניק גיבוי לאחד היהודים המבוגרים שבמהלך ניסיון הלינץ' החליט לפתוח בירי לעבר הפורעים הערבים.

בצה''ל מציינים לשלילה את העובדה שהיציאה לטיול היתה ללא תיאום מסודר עם חטיבת השומרון. אמנם הועברה פניה בנושא מצד המתיישבים, אך היא לא נענתה כראוי. בעקבות כך הובהר נוהל תיאום הטיולים והמענה הסדור הנדרש לפניות מסוג זה בחטיבה.

אלוף הפיקוד ציין לחיוב את פעולתו של מח״ט שומרון, אל״ם גלעד עמית ורמת״ק שכם, סא״ל בהג׳ת מרעי, בהגעתם ובפעולתם בזירת האירוע. בתחקיר נאמר גם שבעקבות ניהול האירוע באופן מושכל על ידי המח״ט נמנע מקרה שיכול היה להסתיים באופן קשה יותר.

עוד נקבע כי ''יש צורך לחדד מול הציבור ובפרט מול מנהיגי ההתיישבות ביהודה שומרון והבקעה את נוהל תיאום הטיולים במרחב, וזאת במטרה לאפשר לאזרחים לטייל באופן בטוח ומתואם בהתאם להערכת המצב בגזרות השונות''.