השוטרים שתקפו אזרח בשוגג- הודו במעשה

שוטרים תקפו אזרח בגלל טעות בזיהוי, נחקרו והודו בהפעלת אלימות ללא סיבה. עו"ד בן גביר: אם זה היה הפוך החשודים היו במעצר.

רעות הדר , כ"ה בכסלו תשע"ח

עו"ד איתמר בן גביר
עו"ד איתמר בן גביר
צילום: יוני קמפינסקי

המחלקה לחקירת שוטרים עצרה מספר שוטרים שהשתתפו לפני כחודש באירוע בו הותקף צעיר חרדי מירושלים בשל טעות בזיהוי.

חלק מהשוטרים הודו כי הפעילו אלימות נגד הצעיר ללא סיבה אך שוחררו בתנאים מגבילים. החקירה החלה לאחר שהצעיר הגיש תלונה במחלקה לחקירות שוטרים באמצעות פרקליטו עו"ד איתמר בן גביר.

כזכור, לפני כחודש נסע הצעיר בשעת לילה כשהוא רכוב על קטנוע מתל אביב לירושלים ולאחר מספר דקות נסיעה הגיחה מאחוריו ניידת משטרה והפעילה סירנה.

הצעיר שחשב כי השוטרים ממהרים לאירוע כלשהו זז מעט הצידה אולם אז סטתה הניידת לעברו, ניגחה אותו והוא הועף מהקטנוע אל הכביש.

מיד לאחר מכן, קפצו השוטרים על הצעיר, החלו להכותו, ירו עליו באקדח טייזר ואזקו אותו תוך שהוא צורח מכאבים, מתחנן שיעזבו אותו שכן לא עשה דבר ומבקש שיזמינו אמבולנס.

רק לאחר שלקחו ממנו תעודת זהות וערכו בירור הבינו כי טעו בכתובת והזמינו לו אמבולנס שלקח אותו לבית החולים שערי צדק בירושלים שם אושפז עם חבלות בגופו ושברים בידיו.

עו"ד איתמר בן גביר המייצג את הצעיר מסר היום "מח"ש מנהלים חקירה רצינית וזריזה ואני משבח אותם על כך. יחד עם זאת, התחושה מאוד קשה. אם היה מדובר במקרה הפוך, אם אזרחים היו מנסים לעשות לינץ' בשוטר ופוגעים בו בצורה כל כך קשה, אין לי ספק שהם היו נעצרים עד תום ההליכים. לא יכול להיות שהשוטרים הללו לא נמצאים מאחורי סורג ובריח. הם מסוכנים לחברה בישראל".

מהמשטרה נמסר בתגובה לאחר התקרית כי "מבירור ראשוני עולה כי במהלך פעילות כנגד גנבי רכבים, זוהה רוכב האופנוע ועורר את חשדם של השוטרים. לאחר שכרזו לו לעצור, המשיך הנהג בנסיעה מהירה על הכביש תוך התעלמות מקריאותיהם.

''בשלב מסוים, לאחר שכוח משטרה נסע אחריו במטרה להאט את נסיעתו, רוכב האופנוע איבד שליטה, נפל לקרקע ונחבל. השוטרים, שחשבו תחילה כי מדובר בגנב רכב לאור התנהגותו על הכביש, השתמשו כנגדו בטייזר בעת מעצרו על מנת למנוע בריחתו.

''לאחר בדיקתו בשטח כשהוברר כי האופנוע שברשותו אינו גנוב, שוחרר לקבלת טיפול רפואי. בכוונת המשטרה לתחקר את האירוע ולהפיק ממנו את כל הלקחים הנדרשים", הבטיחו במשטרה.