"במפלגה מטשטשים את העניין היהודי"

השר אריאל מותח בראיון לערוץ 7 ביקורת על יושב ראש סיעתו השר נפתלי בנט. "לא נכון לעמעם ולטשטש את ייחודנו כמפלגה דתית".

שמעון כהן , כ"ה בכסלו תשע"ח

ביקורת. אורי אריאל עם השר בנט
ביקורת. אורי אריאל עם השר בנט
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס שר החקלאות, אורי אריאל, להכרזתו של השר נפתלי בנט על כוונתו להתמודד על ראשות הממשלה ופתיחת שורותיה של המפלגה לטובת העניין.

אריאל מזכיר כי הכרזתו זו של השר בנט אינה ראשונה וכבר נאמרה בעבר על ידי בנט עצמו ו"יש דבר נכון בשאיפה לתרום יותר, לעשות יותר ולקדם את המדינה למקומות טובים יותר. זו שאיפה שטוב שאנשים מתברכים בה ודרך זה עושים דברים חשובים".

לזאת הוא מוסיף מיד ועורך חלוקה בין השאיפה לראשות ממשלה לבין רעיון פתיחת שורותיה של המפלגה לקהלים נוספים: "פתיחת המפלגה היא דבר נוסף. זו מפלגה דתית לאומית גם אם קוראים לה 'בית יהודי' וכך היא צריכה להתנהג. זה המבחן העיקרי שלה. אם יש כאן ניסיון להפוך את 'הבית היהודי' לליכוד ב' אז יש את המקור ולא צריך אותנו שם. אנחנו צריכים לחזק את הצד הלאומי דתי. זה לא צריך להפריע לאף אחד להיכנס. הפתיחה הקיימת היום היא בסדר אבל אם הכוונה לפתוח באופן כולל ושלא יישאר שום דבר דתי לאומי אני מקווה שלא זו הכוונה ולא זה הצורך, אם כי לפעמים נראה מההתנהלות שהדברים אחרים".

אריאל מציין כי היה נוקט בעמדה זו "גם אם היינו הולכים יחד כמו היום, מה שלא קורה כרגע כי השר בנט לא רוצה, אז הייתי אומר אותו דבר בדיון הפנימי. יש למפלגה הזו ערך מוסף משמעותי כשהיא הולכת לאור הערכים שלמדנו מהרב קוק ורבנים אחרים שאתנו היום. זו מדינה עם תכלית יהודית וזה תפקידה המרכזי".

באשר לדבריו של השר בנט בערוץ 7 ולפיהם אין בכוונתו לגרוע או לעמעם את ערכי הציונות הדתית אלא לפתוח את המפלגה לכניסתם של קהלים נוספים המקבלים את העיקרון של עם ישראל בארץ ישראל על פי תורת ישראל, אומר השר אריאל כי הוא עצמו לא שמע את הדברים, ובאופן מעשי נראה מהדיונים האחרונים שהתקיימו בנושאי דת ומדינה שלא זה הכיוון אליו מוביל בנט.

"בדיון על עניני שבת שאינם עניין שולי ביהדות ולא שמענו התבטאות כזו, וכך בנושאים נוספים שנוגעים לליבה של מדינה יהודית כפי שאנחנו רוצים לחיות בה. לא שמעתי התבטאויות שלו בעניינים כאלה כמו רכבת ישראל. לצערי כרגע אנחנו מטשטשים את העניין היהודי במידה רבה. זה לא שלא נאמר אף פעם שום דבר, אבל במידה רבה מטשטשים כדי להגיע למרכז. אם זו הייתה אמירה ברורה בענייני יהדות והארץ ואל זה מי שרוצה יצטרף זה בסדר, וזה היה דבר אחד, אבל זה לא מה שאני מבחין שקורה לעת הזו".