'ללא גשם עד פברואר נייבש מטעים'

השר אריאל: משבר המים חמור וקשה. ללא גשמים עד פברואר נצטרך ליבש מטעים. אנחנו בצמרת העולמית של ייצור הקנאביס הרפואי.

שמעון כהן , כ"ו בכסלו תשע"ח

השר אריאל בקטיף דובדבנים
השר אריאל בקטיף דובדבנים
צילום: גרשון אלינסון. פלאש 90

שלא נייבש. אריאל

ענף החקלאות במשבר לנוכח מה שנראה ונחזה כתחילתה של בצורת. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם שר החקלאות, אורי אריאל, על הנתונים וההשלכות עבור כולנו, ואולם את השיחה אתו פתחנו בדברים על הרב שטיינמן זצ"ל שהלך לעולמו. זאת בשל הקשר עליו שומר השר אריאל בין הציונות הדתית לחברה החרדית.

"אבד גדול מישראל. איבדנו הנהגה תורנית וציבורית גדולה. מי שקרא את צוואתו המופלאה של הרב מבין עד כמה הרב היה מופת להנהגה עבור כלל מנהיגי הציבור גם בעולם הרבני וגם בעולם הפוליטי. לא העיד על עצמו מעולם שום דבר אלא אחרים אמרו עליו. למד תורה כל חייו והעמיד צאצאים רבים ומאות ואלפי תלמידים לאורך כל שנותיו והם למדו ממנו וקוראים לו 'מורי ורבי', זה דבר ענק. יעיד על כך גם מספר המשתתפים הגדול בהלוויה למרות שביקש שלא יבטלו תורה למענו, אבל זו הייתה גזירה שאין הציבור יכול לעמוד בה כי אנשים רוצים להיפרד ממורם ורבם".

עוד מוסיף ומציין השר אריאל כי הרב שטיינמן היה "מעל הקבוצתיות. הוא היה של העם היהודי. נכון שהיו לו דגשים וקהילות שהיו יותר בצד החרדי אבל הייתה בו הנהגה של כלל הציבור ולא היו רבים כאלה. היה כאן מישהו שהראה את הדרך והכיוון וגם מי שחלק כיבד אותו, טוב שכך".

על הבצורת שנראה שאנחנו בראשיתה, אומר השר כי אכן הנתונים לא מעודדים: "אחרי ארבע שנות בצורת אנחנו בשנה שנחזית על ידי המומחים כעוד שנה כזו, כלומר שנה חמישית של בצורת ואנחנו בבעיה משמעותית ביותר וקשה ביותר שעלולה להחריף את מצוקת המים".

"הצלחתי להביא לכך שלא יקצצו את מכסות המים מהמכסות שהחקלאים השתמשו בהן בשנה שעברה, אבל קבענו שנבחן את הדברים בפברואר הקרוב, כדי לבדוק מה המציאות, אם ירדו גשמים או לא. כרגע החקלאים עובדים על פי מה שהיה להם, וטוב שכך כי הכוונה הייתה לקצץ בעשרים אחוזים מה שהיה מביא לייבוש שדות ומטעים".

השר מוסיף ומציין כי על מנת לסייע בהתמודדות עם המציאות הנוכחית מופעלים מתקני ההתפלה בשיא התפוקה עם תוספת של שבעים מיליון קוב שעליה הוחלט, ו"כך גם פעולות שמוסיפות קצת מים שיחד זה נותן תוספת של מאה מיליון קוב שזה החוסר המרכזי שאנחנו צופים שיהיה. בנוסף אנחנו רוצים לארגן תפילה בכותל לרחמי שמים. אנחנו מאמינים בזה וחיים את זה. אני בקשר עם הרבנות הראשית כדי לארגן את הדבר כאירוע ציבורי כללי, ואני מקווה שעד שנארגן את זה כבר יהיו גשמים".

ומה באשר לפברואר? האם ישנו פתרון במידה והמצב יישאר כפי שהוא? "אם לא ירדו במועד הזה גשמים נצטרך להורות לחקלאים לייבש. מה שכן, שהגעתי לסיכום עם האוצר שיקבלו על כך פיצוי. סיכמתי את זה עם האוצר לאחר ויכוחים שהיה צורך בהם לצערי. חשוב שהחקלאים יקבלו פיצוי כדי לעבור את השנה בצורה סבירה".

אריאל התבקש להתייחס לטענות ולפיהן מדינת ישראל היא מדינת הייטק עתירת טכנולוגיות ואולי נכון לחדול את ענף החקלאות ולייבא תוצר חקלאי ממדינות זרות. "אין חיה כזו כי חקלאות היא ערך ולא עניין טכני. פעם הייתה תעשיית טקסטיל מאוד חזקה והיום אין כי הכול נדד לירדן סין וכד'. אין מצב שזה יקרה בחקלאות. אני אומר זאת גם מצד ביטחון המזון – נהייה תלויים במדינות אחרות בעיתות מלחמה? נייבא אוכל? זה לא עולה על הדעת. מעבר לזה חקלאות היא ערך, גם ערך תורני. יש לנו הרבה מצוות התלויות בארץ. ניתן לטורקים למלא את המצוות הללו? אין מצב בכלל. שלא לדבר על ערכים כמו שמירת שטחים פתוחים ואקולוגיה".

על כל אלה הוא מוסיף ומעיר כי אינו שומע את השיח הזה ומדובר בעיניו בדיון תיאורטי שהוא מעדיף שלא להשתתף בו.

לדברי השר אריאל ישראל נמצאת בתנופה של פיתוח והרחבת חקלאות ולא צמצומה, בין השאר גם בתחום הזנים החדשים כאשר "הגידול הבא של ישראל הוא הקנאביס הרפואי שפיתחנו אותו, הבאנו אותו למקומות שאין בשום מקום בעולם. נייצא אותו לעולם עם פוטנציאל של עשרות מיליוני דולרים. אנחנו המובילים בעולם. החקלאים ייהנו מזה ומדינת ישראל תהנה מזה".

על הדרך המהירה שבה עשתה ישראל את צעדיה עד לצמרת שוק הקנאביס הרפואי, אומר השר כי הסיבה היא ש"בכל העולם היה אסור לגדל ולכן גם לא השקיעו במחקר. בישראל עושים הכול ההיפך, השקיעו במחקר וכל העולם מפגר אחרינו בשבע שנים, ואנחנו עם שוק עצום ועם יכולות חקלאיות ומדעיות. האוצר דחף לקידום הייצוא, ויש סיכוי שבאחת מישיבות הממשלה הקרובות האוצר יעלה את זה בממשלה ואנחנו תומכים בזה מצד הפרנסה לחקלאים. זה שוק מצוין לחקלאים שלנו. מדובר בשוק שגדל בחממות ולכן לא תלוי בגשמים".

"זו חקלאות לתפארת מדינת ישראל. נעשים דברים שלא יודעים לעשות אותם בעולם כולו. בענייני חקלאות הפסוק 'מציון תצא תורה' מתגשם לגמרי", קובע השר.