למתנחלים אין מכשירי חשמל?

מועדון 'בהצדעה' מבטיח שירות תיקונים למכשירי חשמל עבור מילואימניקים. אז למה השירות הזה לא עובר את הקו הירוק?

שמעון כהן , כ"ו בכסלו תשע"ח

למצולמים אין קשר לידיעה
למצולמים אין קשר לידיעה
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר בועז ראובן, תושב הישוב ברוכין, על עוד שירות שמשום מה לא מגיע לתושבי יהודה ושומרון, למרות שההיגיון והחוק מחייבים שיגיע לכל תושב ואזרח בישראל.

השירות המדובר הוא שירות התיקונים למכשירי חשמל שמציע מועדון 'בהצדעה' למשרתי מילואים, של משרד הביטחון.

בועז, איש מילואים שהיה השבוע בשירות פעיל, השתתף בתרגיל גדול שהחל ביום ראשון. באותו יום בצהריים התקלקלה מכונת הכביסה בביתו וכך גילה את האפליה כלפי תושבי יהודה ושומרון.

"מדובר בשירות של משרד הביטחון דרך 'בהצדעה', שהוא גוף שאמור לצ'פר חיילי סדיר ומילואים בהיבטים שונים. יש להם שירות שנקרא שירות משלים לחיילי מילואים בפועל, זה מעין ביטוח שהם מעניקים לתיקוני מכשירי חשמל של מי שנמצא בשירות מילואים פעיל. המטרה היא לסייע למשפחת החייל כאשר הוא נמצא במילואים".

"כשרציתי להפעיל את השירות הופתעתי. התקלקלה לנו מכונת הכביסה ביום ראשון בצהריים והתגובה המיידית שקיבלתי הייתה שברוכין מעבר לקו הירוק והם לא נותנים שירות לקו הירוק", אומר בועז ומזכיר כי "מדובר בשירות שמופעל על ידי משרד הביטחון והם לא מעניקים שירות לתושבי יהודה ושומרון".

שירותים נוספים ש'בהצדעה' מעניקים לתושבי יהודה ושומרון דרך דואר ישראל ניתנים ללא בעיה גם באזורים אלה, אך מסתבר שהחברה המבצעת את השירות מטעם המועדון אינה נותנת שירות ביהודה ושומרון.

"פניתי לאגף קבילות החיילים במייל עם תיאור הדברים. התקשר אליי נציג ואמר לי שזה לא קשור אליהם ומדובר בגוף שלא קשור למערך המילואים אלא למשרד הביטחון", ממשיך בועז ומספר תוך שהוא מעיר שבאתר המילואים של צה"ל מופיע עניין ההטבות לחייל מילואים כולל הטבת הטיפול בתקלות טכניות, "כמובן שלא יופיע שם המשפט שזה לא כולל את מי שגר ביהודה ושומרון".

בשיחה עם טלפנית 'בהצדעה' היא מציינת באוזניו של בועז כי באתר 'בהצדעה' מופיעה הערה שמסייגת את השירות הניתן ככזה שאינו ניתן ביהודה ושומרון, ואולם הוא עצמו סרק את הנהלים באתר המדובר ולא מצא הערה מעין זו למעט הערה המציינת שבמקרה שקיים סיכון בהגעה למקום מסוים הטכנאים לא יגיעו.

כמו כן הוא מעיר כי בשיחותיו עם אנשי 'בהצדעה' שאל אם גם לעיר אריאל לא יגיעו ואלה אישרו שאכן השירות לא יגיע לבירת השומרון.

ממשרד הביטחון ומועדון "בהצדעה" נמסר בתגובה: "מועדון בהצדעה מעמיד שירות חינמי למשרתי המילואים, לפיו בעת השירות הפעיל, זכאי איש המילואים לשירות טכנאי מכונות כביסה במימון מלא, בהתאם לכתב שירות שנחתם מול החברה המפעילה את השירות. ככלל, בהסכם ההתקשרות בין המועדון לחברה לא הוחרגו ישובים מעבר לקו הירוק, והשירות ניתן גם שם.

''התשובה שנתנה המוקדנית לחייל המילואים המדובר אינה נכונה והמועדון יטפל בנושא אל מול החברה. מכל מקום, נציגי המועדון שוחחו עם חייל המילואים וניתן לו פיתרון לשביעות רצונו. מועדון בהצדעה יפעל בכל הכלים שלרשותו על מנת להבטיח שלא ישנו מקרים כאלה בעתיד".