הח"כים ספדו במליאה לרב שטיינמן

חברי הכנסת החרדים ספדו במליאת הכנסת לרב אהרון לייב שטיינמן זצ"ל שהלך אתמול לעולמו.

בן שאול , כ"ה בכסלו תשע"ח

רק בפטירתו הוא נחשף לציבור הרחב בעוצמה. לוויית הרב שטיינמן
רק בפטירתו הוא נחשף לציבור הרחב בעוצמה. לוויית הרב שטיינמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

זוכרים את המנהיג במליאת הכנסת: יממה לאחר הסתלקותו של הרב שטיינמן זצ"ל, חברי הכנסת החרדיים ספדו לו בנאומיהם במליאה והעלו את זכרו.

במסגרת דרשה שנשא בבית הכנסת בכנסת, האריך יו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אודות צדקותו של הרב שטיינמן. "הוא היה נוסע למדינות בעולם כדי לקרב יהודים לאבינו שבשמיים. הוא היה מבוגר מאוד. ניסיתי לשכנע אותו לא לנסוע. הוא היה אומר לי 'אני לא הולך להיות יותר צעיר, אני הולך להיות יותר זקן, ואם אני מועיל במדינות העולם – אז אסע'".

חבר הכנסת אורי מקלב (יהדות התורה) נאם במליאת הכנסת והכביר במילים אודות הצוואה שהותיר אחריו. "מי שראה את זה - ראה את זה בחיי חיותו. הצוואה הזו היא לא צוואה שנכתבה לאחרונה. היא צוואה שנכתבה לפני עשרות שנים, עוד לפני שהכירו אותו כמנהיג והיה ברור שזה נכתב רק לבני משפחתו והיום הצוואה שלו נהפכה לצוואה כללית בשל הדברים שדיבר שם.

״עניין ההסתפקות במועט, למשל, שלא צריך לבזבז על המצבה. או אם יש מחויבות לילדים לכבד את האבא, להתפלל עבורו וללמוד עבורו, אבל לא על חשבון מחלוקת ולא על חשבון אחרים. יש הרבה פנים לאישיותו הגדולה והאבדה היא גדולה", אמר.

במהלך הצעה דחופה של ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) על דו"ח ממדי העוני והפערים החברתיים, סיפר אשר בנאומו על רגישותו המיוחדת של הרב שטיינמן. "הייתי עד למקרה בו אבי המשפחה נפטר והשאיר אחריו 11 יתומים בלי אופק כלכלי", סיפר ח"כ אשר, "'קופת העיר' רצו לעשות קמפיין התרמה להעמיד קרן עבור היתומים שבנוי על אנשים שתורמים מלחמם בתשלומים למען אותם יתומים. הרב שטיינמן ששמע שסב המשפחה אדם נכבד, הורה כי יש חשש שהסבא יתבייש מהפרסום.

״הוא מינה 15 אנשים שכל אחד מהם התחייב לגייס בשקט את אותו סכום שאמור היה להגיע מקמפיין ציבורי. רגישות כה מיוחדת של אדם גדול שהסתפק במועט שבמועט, הרגישות כלפי אחרים תישאר נר לרגלנו שלא נשכח את החלש ואת העני", חתם את דבריו.

גם סגן יו"ר הכנסת ח"כ ישראל אייכלר ספד לרב במליאת הכנסת. "מהיכן נובע הכבוד העצום שאנשים רחשו לו, מהיכן באים התעצומות ללכת קילומטרים ברגל כדי ללוות יהודי בן 104 שנים? כל אדם הוא יציר כפיו של הקב"ה וחייבים בכבודו. אבל כבוד השם הוא אדם שמחובר עשרים וארבע שעות ביממה, שלוש מאות שישים וחמש ימים בשנה, למעלה ממאה שנה, לתורה לתפילה לאמונה ולעבודת המידות.

״גם אנשים פשוטים כמונו רוחשים אנשים לאדם כזה כבוד רב. מרן הרב שטיינמן היה אדם גדול שסמכותו הגדולה נבעה דווקא מהעובדה שלא הייתה לו שום סמכות רשמית".