בשבע מהדורה דיגיטלית

להפסיק לחבוט בצה"ל

הטענות שיש לנו על יחסי צה"ל וחובשי הכיפה, יגרמו בסופו של דבר לתוצאה הלא רצויה של שבירת האמון בין הנוער לקראת גיוס ובין צה"ל.דעה

תמר אסרף , כ"ו בכסלו תשע"ח | עודכן: 07:45

תמר אסרף
תמר אסרף
צילום: מרים צחי

לפני כחודש צפיתי בהתרגשות בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1.

ההתרגשות הייתה מהולה בצער. הרחבה הזאת, שכל כך מקפידים לא לדרוך עליה אלא בטקסים, הפכה בשנים האחרונות לזירת איגרוף, וצה"ל כולו הפך לשק חבטות.

המאבק על צביונה של מדינת ישראל הצליח לחדור כבר מזמן לצה"ל, והוא פורם לאיטו את רוחו וכוחו של הצבא בעיני העם ובעיני עצמו. כשמפקדים בכירים מנסחים פקודות ונהלים חדשים ברוח השוויון, הפמיניזם והליברליזם, מתעצם מאבקם של הרבנים על שמירת צה"ל כצבא שחיילים דתיים יוכלו להשתלב בו בלי לעבור על דתם. זה מאבק נכון וראוי, אך יש למאבק הזה מחיר יקר ומסוכן, מכיוון שהוא יוצר חוסר אמון שהולך וגדל בעיקר בקרב בני הנוער הצעירים, שיש להם נטייה קלה לראות את העולם בשני צבעים בלבד.

הטענות על היעדר כיפות סרוגות בדרגים הבכירים, והעברת ביקורת על סבב המינויים, שמצטרפות לטענות של עיתונאי כזה או אחר על מדוע האלוף ההוא לא קיבל את המינוי הזה והטענה שהרמטכ"ל ממנה חברים, יחד עם עוד כמה ביקורות - חלקן על גבול הקונספירציה, וסערת אלאור אזריה על כל ספיחיה, מה נשאר מהאמון שלנו בצה"ל?

בעידן הרשתות החברתיות, שבו כל אירוע קטן הופך לסערה ציבורית ומשחטת הפרות הקדושות עובדת שעות נוספות, ישנו גוף אחד שאנחנו חייבים לשמור עליו מכל משמר - זה הגוף ששומר עלינו. צה"ל הוא עדיין צבא ההגנה של מדינת ישראל ושל העם היהודי. ערעור האמון של הציבור בצה"ל מחליש את כוחו.

בכנס אילת לתקשורת הציג דובר צה"ל את התפיסה הממלכתית של הצבא. זו ממלכתיות הפוכה לחלוטין מזו שיצאה מבית מדרשו של הרב קוק, אבל לא יכולתי שלא לחייך על הבחירה הגאונית במילה הזאת. לפתע התהפכו היוצרות.

לפני שיהיה מאוחר מדי, כדאי שנפסיק לחבוט. את עיקר כוחנו כדאי להשקיע בחינוך אמוני תורני למתגייסים וכן, גם למתגייסות. לתת להם את הכלים כדי להבדיל בין ממלכתיות לממלכתיות, להכשיר אותם ללוחמה ולפיקוד מתוך עמידה איתנה על שמירת התורה בחוכמה ובנעימות.

זה אפשרי. במערכה החיצונית הרבנים הם מעטים מול רבים, יהיה קשה מאוד לנצח בה, מה גם שכלי הלחימה המודרניים זרים לבית המדרש, שתורתו לא מאפשרת לו לשבור את הכלים. לכן המיקוד והכוחות צריכים להיות מופנים פנימה. שם, במקום שבו יתברר לעומק מושג הממלכתיות, נצליח לעמוד בכל האתגרים בלי לפגוע באמון הציבור בצה"ל.

הכותבת היא דוברת מועצת בנימין