אזעקת "צבע אדום" מורידה לנו את הלב

תושבת נתיב העשרה לערוץ 7: יש כאן בני נוער שיודעים שהם יכולים לנסוע באופניים ופתאום תצא להם חוליית חמאס ממנהרה.

בני טוקר , כ"ו בכסלו תשע"ח

חיילים בסיור בנתיב העשרה. ארכיון
חיילים בסיור בנתיב העשרה. ארכיון
פלאש 90

אירית מעוז, תושבת נתיב העשרה בעוטף עזה, מקווה ש'טפטופי' הרקטות מעזה לא מרמזים על הבאות.

"אזעקת צבע אדום מורידה לנו את הלב, יש כאן ילדים שמטופלים במרכז חוסן כי כל צבע אדום מחזיר אותם אחורנית לפחדים ולזה שצריך להדליק אור בחדר בלילה", מספר מעוז בשיחה עם ערוץ 7.

היא ממשיכה לתאר את החיים בצל הפחד, ''במלחמת צוק איתן חטפנו סטירת לחי מצלצלת, יש כאן בני נוער שיודעים שהם יכולים לנסוע באופניים ופתאום תצא להם חוליית חמאס ממנהרה. אנחנו סומכים על צה"ל ושמחים שצה"ל מגיב כדי שהצד השני יפנים שלא שווה להם לירות עלינו, זה חשוב גם לחוסן האישי שלנו".

ההתחממות הביטחונית בימים האחרונים לא מפתיעה אותה, "אני שמחה שיש מערכות סודיות לגילוי מנהרות ושמפוצצים להם מנהרות ושמציבים כאן מכשול ועוד כל מיני אביזרים, אבל מאז פריסת המכשול התחלנו להרגיש את ההתחממות.

''כיישוב צמוד גדר, שבעים מטר מהחומה, אנחנו רואים אותם מתאמנים ולומדים לחיות עם זה. גם אחרי פיצוץ המנהרה חיכינו לתגובה והיינו בכוננות".

מעוז מקווה שהגל הנוכחי יעבור ללא אבדות בנפש, "שלשום נורו שתי רקטות לכיוון שלנו, מזל ששתיהן היו נפל, אבל זה מבאס ונורא מלחיץ בפרט מול הילדים שהתרגלו למין שגרה של שקט ופתאום זה מתערער. במלחמה האחרונה היו הרבה אבדות דווקא מהמרגמות, פחות מהגראדים.

''אנחנו לא רוצים לחזור לסיטואציה שנהרגים ילדים מפציעות פצמ"רים וקסאמים", היא אומרת בדאגה. ''באחד הקיבוצים נהרג כאן בעבר ילד ואצלנו נהרג תאילנדי, כל אבדה כזאת לא טובה ומערערת את הביטחון ואת החוסן הקהילתי".

מעוז מודה לצה"ל על התגובה המיידית על הירי, "אני שמחה על כל ירי של צה"ל שמגיב. כל עוד הממשלה וצה"ל מגבים אותנו נמשיך להיות חזקים. אנחנו מצפים שעל כל ירי אלינו תהיה תגובה קשה".