יש דין 'שכחו' את מפוני עמונה

בית המשפט העליון צירף את מפוני עמונה כמשיבים לעתירה שהגישו ארגון השמאל 'יש דין' וראש מועצת הכפר ג'אלוד כנגד הקמת היישוב עמיחי

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו בכסלו תשע"ח

הקמת היישוב "עמיחי"
הקמת היישוב "עמיחי"
צילום: ערוץ 7

לפני כחצי שנה הגישו ארגון השמאל 'יש דין' וראש מועצת הכפר ג'אלוד עתירה כנגד הקמת היישוב עמיחי.

בניגוד לדרישה הקובעת כי יש לצרף כמשיבים לעתירה את כל מי שעתיד להיפגע מהסעד המבוקש בעתירה, בארגון יש דין ניסו לחמוק מכך, והחליטו שלא לצרף כמשיבים לעתירה את מפוני עמונה, המיועדים להתגורר ב'עמיחי'.

מדובר בהחלטה יזומה ולא בתקלה טכנית, וזאת מאחר וזהותם של מפוני עמונה הייתה ידועה לעותרים הרבה זמן טרם הגשת העתירה, מאחר והם צורפו כמשיבים ל'בג"ץ עמונה'.

לפני כשבועיים פנו מפוני עמונה לבג"ץ באמצעות עו"ד בועז ארזי מתנועת רגבים וביקשו להצטרף כמשיבים לעתירה, וזאת בהתאם למקובל בפסיקה. בית המשפט נעתר השבוע לבקשה וקבע כי מפוני עמונה יתווספו כמשיבים לעתירה, ויגישו את תגובתם עד לתאריך 27.12.

"התנהלות נקיית כפיים של העותרים חייבה את צירוף המבקשים לעתירה מלכתחילה. העותרים, באופן מופגן, נמנעו מלצרף את המבקשים כמשיבים לעתירה זו, חרף החובה המשפטית לבוא בניקיון כפיים בפני בית משפט נכבד זה", כתב עורך הדין ארזי בבקשת ההצטרפות לעתירה.

"חמור מכך, עיון בכתב העתירה מעלה כי מראשו ועד סופו, לא הוזכרה המילה "עמונה" או ההליך בבג"ץ 9949/08, למרות שכל בר דעת מבין את הקשר הישיר שבין הסעדים המבוקשים בעתירה לבין תושביו המפונים של היישוב עמונה, וגם בכך יש בכדי לפגוע בנקיון כפיהם של העותרים אשר אינם מביאים בפני בית המשפט את התמונה המלאה", כתב עו"ד ארזי.

יו"ר מטה עמונה אביחי בוארון תקף בחריפות את התנהלות העותרים: "את ארגון יש דין לא מעניינות זכויות אדם. סדר היום היחיד שלו הוא קידום אג'נדה פוליטית - שיהודים לא יחיו ביו"ש ואת סדר היום הזה הוא מקדם בדרך של לוחמה משפטית ושימוש ציני במערכת המשפט הישראלית", אמר בוארון. "כעת ברור כי גם כשמדובר בישוב שמוקם בדרך חוקית 'למהדרין מן המהדרין' וכשהישוב שמוקם אמור לקלוט בני אדם שנעקרו מביתם וחיים היום כפליטים ללא קורת גג - גם אז משפטניו השנויים במחלוקת של 'יש דין', יעשו ככל אשר לאל ידם כדי למנוע מאותם עקורים לשקם את חייהם ביהודה ושומרון".

"מצופה שבית המשפט יעמוד על כוונותיו הפוליטיות הלא לגיטימיות של ארגון 'יש דין' ויידחה את העתירה על הסף תוך חיוב הארגון הקיצוני הזה בהוצאות לדוגמא", הוסיף בוארון.