"שרדנו בזכות הרצון העז לחיות"

טקס הדלקת נר שלישי של חנוכה בכותל המערבי הוקדש לניצולי השואה. "עלינו לישראל, בנינו בית והקמנו משפחות. זה ניצחוננו".

אורלי הררי , כ"ו בכסלו תשע"ח

הכותל המערבי, הערב
הכותל המערבי, הערב
צילום: דוברות השרה גמליאל

ברחבת הכותל הודלק הערב (חמישי) נר שלישי של חנוכה, במעמד השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל (הליכוד), רב הכותל הרב שמואל רבינוביץ' ורב העיר מגדל העמק הרב דוד גרוסמן.

השרה גמליאל התכבדה בהדלקת הנר שלישי והתייחסה בנאומה להתפתחויות המדיניות האחרונות, "ארה"ב, המעצמה הגדולה בעולם, ובראשה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, הכירו לראשונה בבירת ישראל - ירושלים כבירתו של העם היהודי, הכירה במקומות הקדושים לעם היהודי הטומנים בחובם את השורשים העמוקים ביותר המאחדים את העם היהודי כולו.

''בימים אלו נשוב ונזכיר, לנו ולעולם כולו את האמרה העתיקה שאנו אומרים מתחת לחופה. 'אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני, תדבק לשוני לחכי אם לא אזכרכי, אם לא אעלה את ירושלים על ראש שמחתי'".

טקס הדלקת הנר הרביעי הוקדש לניצולי השואה, ובאירוע לקחו חלק מאות ניצולים, בני משפחותיהם ונציגי ארגוני סיוע לניצולים.

את דבר הניצולים נשאה פנינה קציר (88), ניצולת שואה ילידת רומניה. "אני עומדת כאן היום נפעמת ונרגשת, במקום הקדוש ביותר לעם שלנו, ובירושלים שחוגגת חמישים שנה לאיחודה, ובמדינתנו, ישראל, שהשנה תחגוג שבעים שנה לעצמאותה, ולא מוצאת את המילים המתאימות כדי לתאר את גודל המעמד ומשמעותו עבור ניצולי השואה", אמרה.

"כשאני חוזרת במחשבותיי לאתם הימים, איני מבינה איך שרדנו. שרדנו בזכות הרצון העז לחיות, לגרש את הייאוש ולהאמין שיבואו עוד זמנים טובים. 'רק לשרוד' - כך שמענו מההורים השכם והערב - ולהילחם על החיים, יום-יום, שעה-שעה ודקה-דקה. כך עשינו ושרדנו ואף זכינו לתקומה. עלינו לישראל ובנינו בית והקמנו משפחות ועל כך גאוותנו וזה ניצחוננו'', הדגישה.

"ניצולי השואה שנותרו עמנו מבעירים בנו אש גדולה המאירה את דרכנו", אמר מנכ"ל ועידת התביעות גרג שניידר במעמד הדלקת הנרות. "הם מהווים זיכרון חי לתקופה החשוכה שלפני הקמת מדינת ישראל. חובה עלינו להעלות על נס, לזכור ולהנציח את סיפורי הגבורה, את החיים מלאי המשמעות, את התקומה והתרומה העצומה שתרמו אלה שכבר נלקח מהם הכול".