כדורגלן העבר נגד חיילי צה"ל

גארי ליניקר, אחד מגדולי שחקני אנגליה צייץ בחשבון הטוויטר שלו סרטון של ארגון 'בצלם" נגד חיילי צה"ל, ועורר סערה גדולה

נרי וייס , כ"ו בכסלו תשע"ח

לוחמי גבעתי
לוחמי גבעתי
צילום: דובר צה"ל

"מחליא", כך כינה היום כדורגלן העבר האנגלי גארי ליניקר את חיילי צה"ל.

ליניקר, שטבע את המושג "כדורגל הוא משחק פשוט: 22 גברים רודפים אחרי כדור במשך 90 דקות, ובסוף הגרמנים מנצחים", לאחר חצי גמר מונדיאל 1990, בו הפסידה נבחרתו לנבחרת מזרח גרמניה, העלה לחשבון הטוויטר שלו סרטון של ארגון "בצלם" בו נראים חיילי צה"ל עוצרים נערים פלסטינים וכתב כי הדבר מחליא בעיניו.

ההתבטאות של אחד מגדולי הכדורגלנים בממלכה האנגלית ומי שנחשב כיום לפרשן הכדורגל הבכיר ביותר במדינה, עוררה סערה גדולה ברחבי הרשת, מימין ומשמאל.

לצד גולשים ערבים, במאים הוליוודים מעטים והרבה מאוד אנשי עמותות שמאלניות שהביעו תמיכה בכדורגלן העבר האנגלי, רבים ובכירים תקפו את ליניקר והביעו תמיהה גלויה.

בין האנשים הרבים שהגיבו לליניקר היה גם פיטר לרנר ששירת כקצין בדובר צה"ל לכוחות הזרים. לרנר השיב לליניקר כשכתב: "פספסת לגמרי את הנקודה. כשנערים זורקים אבנים הם מהווים סכנה לציבור. יש לעצור אותם. נכון שהווידיאו לא נעים לצפייה אבל מציג תמונה חלקית ביותר של המציאות. אתה צריך להיות יותר חכם מזה".

מייקל דיקסון, אחד מראשי הארגון "stand with us", תקף גם הוא את ציוצו של כדורגלן העבר האנגלי כשכתב לו, "ניצלת את המעמד שלך כדי להשמיץ את חיילי צה"ל שנלחמים באופן שוטף נגד הטרור. אין לך שום ידע על טרור רדיקלי או איך הם משתמשים בילדים ובני נוער".

גם עורך הדין הישראלי ארסן אוסטורובסקי ניהל התכתבות עם ליניקר כששם נכתב, "ילדים פלסטינים? אלו צעירים המעורבים באלימות וטרור. הם לא כאלו תמימים".

ליניקר עצמו המשיך לטעון בתוקף כי הוא לא מצדד באף צד, אך הוסיף כי קשה לא לראות את היחס לנערים כפי שהוא מצולם בסרטון.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il