28 שנים של עבודת קודש

מאות נערים גדלו בכפר הנוער בית חג"י, רכשו מקצוע, התגייסו לצבא והקימו משפחות לתפארת. כפר הנוער זקוק כעת לעזרתכם

בני טוקר , ל' בכסלו תשע"ח

משפחתון בכפר הנוער בית חג"י
משפחתון בכפר הנוער בית חג"י
נחשון פיליפסון

לחצו כאן כדי לתמוך ולחזק

מזה 28 שנה שכפר הנוער בית חג"י נותן מענה לנוער שלא זכו לבית חם ולסביבה תומכת, מאות נערים עברו בכפר, גדלו, התגייסו והקימו משפחות לתפארת.

קובי אייל, מנהל הפנימייה וסגן מנהל כפר הנוער, מספר בראיון לערוץ 7 על הקמת הכפר, "לפני 32 שנה ערב פרשת אמור היה פיגוע בבית הדסה בחברון, שלושה חברים מישיבת ההסדר בקרית ארבע היו בין הנרצחים, חנן קרוטהמר, גרשון קליין ויעקב צימרמן הי''ד.

''אחרי שנתיים הוקם היישוב בית חג"י על שמם של שלושת הנרצחים. לאחר הקמת היישוב ובתי הקבע החברים שאלו את עצמם מה עוד ניתן לעשות למען החברה בישראל וכך הם עברו להגשים את החלום השני - הקמת כפר נוער לנערים מגילאי 13-18 מכל רחבי הארץ, נערים שמגיעים דרך לשכות הרווחה והכפר הופך עבורם לבית חם תומך ואוהב.

''נערים שלא מקבלים את מה שהם צריכים במשפחה, בשכונה ובסביבה, מגיעים לגור בכפר הנוער שהוקמו בו הווילות היפות ביותר בהר חברון".

לדבריו הנערים מקבלים בכפר חוץ מאהבה גם מקצוע לחיים והכנה לגיוס והקמת בית בעתיד, "בתוך הכפר יש בית ספר 'המפתן' עם כיתות קטנות בהן הנערים לומדים את כל מקצועות הליבה שילד יהודי ישראלי צריך לדעת: מתמטיקה, אזרחות ועוד. ויש במפתן שלוש מגמות, מסגרות נגרות ופינת חי וצומח.

"כל אחד מהילדים יכול להוציא תעודת מקצוע של משרד העבודה והם משתלבים תוך כדי הלימודים בעבודות חוץ - בברזל ועץ ובבניית מטבחים, סורגים, גידול כבשים ומסחר. אנחנו מלמדים אותם לאהוב את עבודת הכפיים, לא להיות עצלן ולדעת להתפרנס בכבוד. בכפר יש מסגריה, נגריה, חווה חקלאית, סדנת אומנות וחוות סוסים".

אייל מספר על המשפחתונים המיוחדים, "זהו למעשה הבית השני של הנערים, בכל משפחתון גרים בדרך כלל זוג צעיר, בעל ואישה שגרים בוילה גדולה ויפה שמאובזרת מא' עד ת'. בכל משפחתון גרים ביחד עם המשפחה עד עשרה נערים בגילאים שונים וככה הם לומדים לחיות אחד עם השני. הגדולים לומדים לוותר לקטנים והקטנים לומדים להיעזר בגדולים, זו ממש כמו משפחה אחת גדולה.

"בתוך הכפר ישנו גם מערך טיפולי שכולל את הפסיכולוג איתן גפן שמנהל צוות בכיר ואיכותי של עובדים סוציאליים ופסיכיאטר. יש עבודה פרטנית ועבודה בקבוצות שתופסת נפח גדול במשך היום. הנערים מקבלים טיפול פרטני במוסיקה, אומנות, בעלי חיים ורכיבה טיפולית. האופק של הכפר הוא כולו טיפולי, זהו אחד מאבני היסוד של הכפר".

אייל מספר על שיתוף הפעולה המרגש עם תושבי בית חג"י, "יש שיתוף פעולה חם, אם זה לימוד אבות ובנים תפילות משותפות ערבים משותפים, טקסי יום הזכרון, סעודות משותפות, שמחות משותפות ועוד".

לדבריו אחוזים גדולים מתגייסים לצה"ל ואף שומרים על קשר עם הכפר גם לאחר הגיוס, "ברוך ה' יש לנו 95 אחוזים שממשיכים לשירות צבאי או שירות לאומי, למכינות, לישיבות הסדר ואנחנו ממשיכים ללוות אותם גם אחרי שהם מסיימים את הכפר בגיל 18".

בימי חנוכה אלו עורך הכפר מבצע התרמה ארצי במטרה לסייע לנערי הכפר, במילוי צורכיהם השונים ובהקמת בית לבוגרים ומשפחתונים נוספים, "התוכניות שלנו לעתיד זה לבנות עוד שני משפחתונים גדולים שיוכלו לתת מענה לעוד עשרים נערים ודירת בוגרים לחבר'ה שנמצאים בצבא או שירות לאומי שאין להם בית לחזור אליו בחופשות או בשבתות, אז שידעו שיש להם לאן לחזור.

"מעבר לכך ההוצאות השוטפות הן גדולות, אם זה לקנות בגדים, מצעים, משקפיים, להעניק טיפולים, שיעורי עזר וחוגים, כל זה עולה כסף רב. לכן יצאנו בקמפיין החדש בעזרתם של ידידי הכפר בארה"ב: על כל שקל שאנחנו נביא הם יביאו סכום נוסף להשלמת היעד.

''זו זכות לעם ישראל להיות שותפים לפרויקט שעובד 365 ימים בשנה 24 שעות מסביב לשעון. עם ישראל בא ועוזר לנו כדי שנגיע לביצועים טובים יותר", הוא מדגיש.

לחצו כאן כדי לתמוך ולחזק