האוצר מסרב לממן תקציב לחיזוק מבנים?

במסגרת שאילתא בכנסת התברר: מאות מיליונים אושרו לחיזוק מבני ציבור מפני רעידת אדמה - אך האוצר מסרב לאשר תקציב לכך.

חיים לב , ל' בכסלו תשע"ח

אורי מקלב
אורי מקלב
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

במסגרת שאילתא שהגיש ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) לשר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) התברר כי מאות מיליונים אושרו לחיזוק מבני ציבור מפני רעידת אדמה אך משרד האוצר מסרב לממן.

"ממשלת ישראל החליטה לפני מספר שנים על חיזוק מבני ציבור ובכללם חיזוק מבני חינוך מפני רעידות אדמה ואף הקצתה לשם כך משאבים תקציביים. בכמה עלות תקציבית מדובר, כמו כן מה נעשה עד היום לחיזוק מבנים אלו ומדוע העבודות אינן מבוצעות כנדרש", תהה ח"כ מקלב בשאילתא.

בתשובתו מציין שר הביטחון כי בהמשך להחלטת הממשלה הקצתה הממשלה 140 מיליון שקל לשנה למשך 25 שנים לצורך שדרוג עמידות מבני ציבור ברעידות אדמה. "מחצית מהסכום ממשרד האוצר ומחצית ממשרדי הממשלה הרלוונטיים. משנת 2010 ועד אוקטובר 2017 אושרו התחייבויות לרשויות מקומיות אשר מבצעות את הפעילות בשטח בהיקף של 357,359,969 שקל כאשר מתוכם נוצלו תקציבים בגין תכנון וביצוע בפועל בהיקף של 160,161,969 שקל בלבד".

עוד הבהיר כי "במשך התקופה הנ"ל משרד הבריאות חיזק בתי חולים שונים כך בוצע חיזוק חלקי בבית החולים זיו בצפת. בימים אלו מתבצעות עבודות חיזוק באגף המרכזי של בית החולים בני ציון בחיפה. כמו כן החל תכנון חיזוק בתי החולים רמב"ם בחיפה, ביה"ח פוריה בטבריה ואגף נוסף בביה"ח בני ציון בחיפה אך עבודות תכנון אלו הופסקו עקב העדר תקציב".

בהמשך מציין שר הביטחון כי בשנים 2011-2012 הוקצבו בכל שנה לנושא ארבעים מיליון שקל כאשר מחצית מגיע מתקציב משרד האוצר ומחציתו ממשרד הבריאות. בעקבות קיצוץ רוחבי שבוצע בשנים אלו נותרו בחוץ שבעים ושנים מליון שקל.

"בסיכום עם משרד האוצר", מציין שר הביטחון, "התקציב נלקח בשנת 2012 מתוך הסכמה כי יוחזר בשנת 2013. בשנים 2013-2014 קיבלה הממשלה החלטה להקפיא את התקציב לפרויקט ומשרד האוצר סירב להחזיר את התקציב שנלקח כולל החלק שנלקח מבסיס התקציב של משרד הבריאות. אך ב-2015 החזיר משרד האוצר למשרד הבריאות לבסיס התקציב 18 מיליון שקלים בלבד".

"משרד הבריאות ממשיך לבצע את שני הפרויקטים שציינו לעיל מתוך תקציבו ללא התקציב שמשרד האוצר מחויב לו על פי החלטת הממשלה. יתרה מכך בדיונים שקיים משרד הבריאות בנוגע לתקצוב הפרויקט ב-2018 סירב משרד האוצר להעמיד את התקציב שנקבע בהחלטת הממשלה", הוסיף ליברמן.

בעניין מבני הציבור אשר באחריות משרד החינוך, כותב השר, כי המשרד מקדם שדרוג עמידות מוסדות חינוך בהיקף של 80 מיליון של בשנה כאשר מחצית מתקציב משרד האוצר ומחצית מתקציב משרד החינוך.

"ב-27 בתי ספר ברחבי הארץ הסתיימו עבודות השדרוג, ב-21 בתי ספר מתבצעים עבודות שדרוג בימים אלו. במקביל ב-14 בתי ספר מפאת חוסר כדאיות הוחלט על בניית בתי ספר חדשים במקום הישנים, 36 בתי ספר נמצאים בתהליכי תכנון מתקדמים וב-135 בתי ספר נמצאים בהליך תכנון ראשונה. בנוסף לפני מספר שנים חוזקו תחנת משטרה אחת ושני מוסדות רווחה".

יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה ח"כ מקלב אמר כי הממצאים מראים על זלזול האוצר. "ניתן לראות את הזלזול של פקידי האוצר, לוקחים תקציבים ואם יש הכרח מקצצים מיד בנושא חשוב זה", אמר.