"ההשגחה הפרטית תביא לחורבן הכשרות"

הרב שמואל אליהו מתח ביקורת קשה על הגופים הפרטיים בכינוס מגידי השיעורים של צורבא מרבנן.

ערוץ 7 , ל' בכסלו תשע"ח

הרב שמואל אליהו בכנס צורבא מרבנן
הרב שמואל אליהו בכנס צורבא מרבנן
צילום: יח"צ

למעלה מ-250 מגידי שיעורים של 'צורבא מרבנן' ובהם רבני ערים וישובים, רבנים צבאיים ורבני קהילות השתתפו ביום עיון ייחודי של מכון 'צורבא' בנושא "אתגרי הכשרות בדורנו", שהתקיים בבית חיבה, ירושלים.

מכון 'צורבא מרבנן' בראשות הרב בן ציון אלגאזי מוביל תכנית חדשנית ללימוד הלכה, בצורה חוייתית, שיטתית ומרתקת מהמקור ועד למעשה. ברחבי הארץ, במאות קהילות, פועלים למעלה מ-800 מוקדי לימוד של 'צורבא מרבנן' במסגרת שיעורים שבועיים המקיפים את כל מעגל החיים על-פי סדר השולחן ערוך.

יום העיון נפתח בשיעורו המקיף ראש המכון, הרב בן ציון אלגאזי שהקדיש את דבריו לנושא חשיבות הוראת הלכות כשרות. "קיימת בורות רבה בנושא הלכות הכשרות, פעמים רבות אני נתקל במקרים בהם אנשים מחמירים על דברים שאין בהם טעם, אבל בנושאי כשרות מקילים טועים ושוגים. בכל מקום שמעורב אינטרס כלכלי – אין לרכוש מזון בשום אופן, גם לא ביוזמות מקומיות של עקרות בית המבשלות לשבת ומוכרות לשכנים".

"הסכנה הרובצת לפתחם של פוסקי ההלכה היא ההתמקדות בשוליים ולא בליבת הגישה ההלכתית. צורבא מרבנן המדגיש את לימוד ההלכה למקורותיה, החל מהמשנה דרך הגמרא, ראשונים ועד אחרוני הפוסקים, סולל בפני הלומדים ראיה ראויה ואיכותית של מכלול הפסיקה ההלכתית", הוסיף הרב לאגזי.

הרב שמואל אליהו, רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית לישראל, מסר שיעור מרתק על מצב הכשרות בדורנו ונסיון גופים רפורמים לחדור לתחום הכשרות.

הרב אליהו הדגיש בדבריו כי "מלחמה שקטה מתנהלת מתחת לאפו של ציבור שומרי המצוות, הגופים הרפורמים משקיעים מליונים בכדי לחתור תחת הרבנות הראשית לישראל. בענייני כשרות המזון צריך שבע עיניים. בנוסף שיבח הרב אליהו את מכון צורבא מרבנן, בראשות הרב אלגאזי, שמנחיל בקרב אלפי לומדים את עולם ההלכה ברחבי הארץ".

שר החקלאות, אורי אריאל, העביר סקירה מרתקת על פעילות משרדו בתחום המשחטות בישראל. "ישנם גופים חילוניים שחושבים שהמציאו את החובה המוסרית שלא להתעלל בבעלי חיים. השמירה על החיות וחייהן מופיע במקומות רבים בתורה ואנו במשרד החקלאות עושים כל מאמץ לשפר את מצב הבקר, העופות, ושאר החיות בתעשייה".

בנוסף אמר השר "המשרד בראשותי פועל בכל הכוח לשיפור מצב המשחטות בישראל, אני גאה להיות השר הדתי הראשון המכהן כשר החקלאות מאז קום המדינה".

באירוע הועברה הרצאה מפי ראש מכון 'כושרות' – הרב משה כץ אשר נתן סקירה מקיפה על מצב הכשרות בארץ, הונאות ורמאויות בזיוף תעודות כשרות, והנחיות כיצד נכון לנהוג כאשר מגיעים למסעדה אשר יש לגביה ספק.

דברי ברכה נאמרו מפי יו"ר העמותה ויו"ר החטיבה להתיישבות גאל גרינוולד. את הכנס הנחה מנכ"ל מכון צורבא מרבנן, עו"ד ליאור פרישמן.