הפלסטינים ינסו להביך את פנס?

ברש״פ פועלים כדי להעביר את ההצעה עליה הוטל וטו אמריקני לדיון בעצרת הכללית של האו"ם, בדיוק בזמן ביקורו של סגן הנשיא בישראל.

ניצן קידר , ל' בכסלו תשע"ח

סגן הנשיא פנס
סגן הנשיא פנס
צילום: רויטרס

בתקופת ממשל אובמה נרשמו לפחות שתי תקריות מן הצד הישראלי בזמן ביקור של סגן הנשיא בישראל, על רקע המחלוקות סביב הבנייה מעבר לקו הירוק.

כעת, התהפכו היוצרות, ומי שמאיים להעיב על הביקור של מייק פנס הם דווקא הפלסטינים.

ברשות הפלסטינית זועמים על הווטו שהטילה ארה"ב על הצעת ההחלטה המצרית שעלתה הערב (שני) במועצת הביטחון וקראה שלא לאפשר כל הכרה בינלאומית בירושלים כבירת ישראל.

הפלסטינים רוצים לנקום את ההפסד בהעלאה של ההצעה מחדש, הפעם בעצרת הכללית של האו"ם. בשל הליכים ביורקרטיים לא בטוח שיצליחו בתוכנית הזו, אבל אם היא תצא אל הפועל - הדיון וההצבעה עשויים להתקיים בדיוק בימים בהם מבקר סגן הנשיא האמריקני בישראל.

נציין כי גם אם תאושר ההצבעה בעצרת הכללית, אין לה שום תוקף מלבד ניסיון לגרום מבוכה לממשל האמריקני בעת שסגן הנשיא מבקר בישראל. הפלסטינים מחרימים את הביקור בשל ההכרה של הנשיא טראמפ בירושלים כבירת ישראל.

הביקור, שגם כך נתפס כאקט פרו ישראלי, עשוי לקבל מימד אף חזק יותר, בשל העובדה שפנס לא יצא לרמאללה ולא ייוועד עם אף גורם רשמי פלסטיני.

גורמים אמריקניים אומרים כי גם הפלסטינים מבינים שיזדקקו לתיווך האמריקני מול ישראל והיה ניתן לנצל את הביקור של סגן הנשיא לשם קידום הנושא.