יותר חיילים חרדים מבקשים פטור ממדים

רבני הנח"ל החרדי הודו לשרת המשפטים על מאבקה נגד הפוגעים בחיילים. "החייל ומשפחתו הופכים למטרה להסתה של הפלגים הקיצוניים".

אורלי הררי , ט' בטבת תשע"ח

הפגישה עם שקד
הפגישה עם שקד
צילום: עמותת נצח יהודה

שרת המשפטים איילת שקד ביקרה בבית עמותת "נצח יהודה" שמלווה את החיילים החרדים בצה"ל.

במהלך הביקור פגשה שקד את רבני העמותה, רב הגדוד הרב שאול עבדיאל, קציני צה"ל, בוגרי הגדוד ואת איש העסקים דוד הגר, מבכירי התומכים בגיוס חרדים בצה"ל, ודיברה איתם על הבעיות שאיתן מתמודדים צעירים חרדים שמחליטים להתגייס לשירות צבאי.

רבני עמותת "נצח יהודה" ניצלו את הביקור כדי להודות לשקד על תמיכתה בחיילים החרדים בצה"ל ועל פעילות פרקליטות המדינה נגד גורמים קיצוניים שמסיתים נגד החיילים. במסגרת זו, הוענק לשקד אות הוקרה מיוחד על פעילותה בנושא.

הרב יצחק בר חיים סיפר לשרת המשפטים, "פעם חייל שמגיע לשכונה חרדית לא היה נתון לתקיפות. היום הוא ומשפחתו הופכים למטרה להסתה של הפלגים הקיצוניים. זה פוגע גם בחייל וגם במשפחתו המורחבת בענייני השידוכים וחינוך הילדים.

"יותר ויותר חיילים חרדים מבקשים פטור מדים מחשש מפגיעה. לא רק במקומות כמו ירושלים ובית שמש אלא גם באשדוד, חיפה, נתיבות ועוד'', סיפר הרב בר חיים.

עוד נושא שעלה בפגישה הוא בעיית החיילים הבודדים, עשרות חיילים שבפועל לא נמצאים בקשר עם הוריהם מצד אחד, ומד השני לא יכולים לקבל את המעמד של חייל בודד מהצבא, בין היתר בגלל שהצבא דורש שההורים שלהם יחתמו על המסמכים בזמן שהם, כמובן, מסרבים לשתף פעולה.

לצד זאת, גם אלה שזוכים להכרה כחיילים בודדים אינם יכולים להנות מההטבות הכרוכות בכך משום שהן כוללות מגורים ב"בית החייל" - בו התנאים לא מתאימים לאורח החיים החרדי. לעמותת "נצח יהודה" מספר דירות בירושלים - בהן החיילים יכולים לגור בזמן שירותם הצבאי.

השרה שקד הודתה לרבנים על פעילותם למען החיילים ואמרה לאחר הביקור כי "לעמותת 'נצח יהודה' יש זכויות גדולות בגיוס החרדים לצה״ל בשנים האחרונות. הממשלה תעשה את כל הנדרש למען חיילים חרדים המשרתים בצה״ל ולעידוד העסקתם בשירות הציבורי בשנים שלאחר מכן''.

שקד הדגישה כי ''שילוב החרדים בשוק התעסוקה הוא אינטרס ראשון במעלה של מדינת ישראל ומחובתה לדאוג למשרתיה".