10,000 תושבים חדשים בבקעת הירדן

שר החקלאות אורי אריאל: ''חיזוק החקלאות וההתיישבות בבקעה הוא יעד ונשמור על כך שהבקעה תישאר מיושבת''.

אלירן אהרון , א' בטבת תשע"ח

יש קונצנזוס פוליטי - הבקעה תישאר ישראלית
יש קונצנזוס פוליטי - הבקעה תישאר ישראלית
צילום: רוני ניב

משרד הבינוי והשיכון, משרד החקלאות והקרן הקיימת לישראל הכריזו הבוקר (שלישי) על תכנית אסטרטגית לפיתוח ההתיישבות בבקעת הירדן, ולקליטת 10,000 תושבים חדשים תוך עשור.

במסגרת התוכנית יוקמו שלושה יישובים חדשים ויתווספו שכונות חדשות ליישובים הקיימים; יפותחו תשתיות קיימות ויינתן דגש על שיפור התשתיות ציבוריות.

שר החקלאות אורי אריאל אמר כי ''חיזוק החקלאות וההתיישבות בבקעה הוא יעד ונשמור על כך שהבקעה תישאר מיושבת. קיימת הסכמה לאומית רחבה בין כל המפלגות על יישוב הבקעה".

יו"ר קק''ל דניאל עטר אמר כי "כחלק מההשקעה של קק"ל בפריפריה החלטנו השנה לקדם פרוייקטים נרחבים בבקעת הירדן. אחרי ששנים לא הושקעו כספים בבקעה ולא פותחו תשתיות חדשות המטרה שלנו היא להגדיל באופן משמעותי את מספר התושבים בישובים.

''מדינה חזקה נמדדת נמדדת בחוזקה של הפריפריה ולכן אנחנו בקק"ל עושים את כל המאמצים לחזק את הפריפריה החברתית והגאוגרפית", הוסיף עטר.

10,000 תושבים חדשים בבקעת הירדן

שר הבינוי והשיכון, אלוף (במיל') יואב גלנט, אמר כי "בקעת הירדן מהווה את חגורת הביטחון המזרחית למדינת ישראל. התיישבות חזקה בבקעה היא ערובה לביטחונם של תושבי ישראל. אחיזה בחבל ארץ זה הינה בעלת משמעות בטחונית ואסטרטגית מהמעלה הראשונה. מדובר בצעד נוסף במערך הפעולות שלנו לפיתוח וחיזוק ההתיישבות בארץ״.

במטרה לחזק את בסיס התיישבות באזור בקעת הירדן, יוחלט על הקמת צוות היגוי בין-משרדי, שיעבוד יחד עם הקרן הקימת לישראל על מנת לבחון את המצב הקיים באזור ולקבוע דרכי פעולה אפשריות.

צוות ההיגוי יכלול נציגים מטעם משרד הבינוי והשיכון, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, משרד הביטחון, משרד התחבורה, משרד התיירות והחטיבה להתיישבות. שיתוף הפעולה בין כלל הגורמים נועד להבטיח את הצלחת חיזוק ההתיישבות על כל היבטיה.

יו"ר מועצת בקעת הירדן דוד אלחייני אמר כי "זו הבעת אמון מחייבת בדבר הצורך להעצים ולהמריץ את תנופת הפיתוח והבנייה בבקעה. אנו מתמודדים עם אתגרים מורכבים, המשך הפיתוח ותגבור ההשקעות בבקעה הינם צו השעה וחיוניים להמשך האחזותנו בחבל ארץ זה''.