אגרת לחיילי צה״ל: תהיו מגדלור מוסרי

קצין החינוך הראשי פרסם אגרת לחיילי חיל החינוך. ״הדרך בה פועלים מפקדי צה״ל בכל שעות היממה, חייבת לשמש כמגדלור מוסרי״.

עדו בן פורת , א' בטבת תשע"ח

צביקה פייראיזן
צביקה פייראיזן
צילום: דובר צה״ל

קצין החינוך הראשי הנכנס, תת אלוף צביקה פייראיזן, פרסם אגרת לחיילי וקציני חיל החינוך והנוער, בה הדגיש את הצורך של צה״ל להיות צבא מוסרי.

בפתח האגרת מזכיר פייראיזן כי במגילת בעצמאות נכתבו שתי אמירות משמעותיות. ״האחת - בסיסית, מדינת ישראל מוקמת כדי לשמש בית לאומי לעם היהודי.

״מהאמירה השנייה עולה כי בוני המדינה לא הסתפקו בהיותה מגן לעם היהודי אלא ראו בה ׳מגדלור מוסרי׳. בניין שיסודותיו בעומק היהדות וקומותיו נבנות מערכי הדמוקרטיה. בתוך אלה הוקם צה״ל והוגדרה לו מטרה - להגן על מדינת ישראל, על עצמאותה ועל ביטחון אזרחיה ותושביה״.

לדברי פייראיזן, ביסוד השירות בצה״ל עומדת המחויבות והמסירות למדינת ישראל, אהבת המולדת וכבוד האדם.

“ערכי יסוד אלה - הגנת המדינה, אהבת המולדת וכבוד האדם - הם המשמשים תשתית ל’רוח צה״ל׳. במסמך ׳רוח צה״ל׳ מופיעות זו לצד זו באופן בהיר וממוקד המטרה והדרך הראויה על פיה ינהגו כל חייל ומפקד כדי שיוכלו לעמוד במשימותיהם״.

קצין החינוך הראשי הדגיש באגרת כי ״חייל היונק ממעיין ערכי האומה ומורשתה, שצדקת הדרך בהירה עבורו וערכים מוצקים מאירים את דרכו, ייטיב לעמוד בכל משימה. זוהי למעשה ׳כשירות ערכית׳ לה נדרשים כל חייל ומפקד בצה״ל, המהווה חלק מהכשירות המבצעית הנדרשת לכל חייל. בשילובן של הכשירות המקצועית הן יוצרות את השלם״.

״דמו לעצמכם מגדלור, שאורו מסייע להתמצאות במרחב. בבסיסו רוח צה״ל, בראשו המשימה ושדרתו - המורשת, כבוד האדם וערך הרעות״.

״הדרך בה פועלים מפקדי צה״ל בכל שעות היממה, בעת שירותם ובחופשה, חייבת לשמש כמגדלור מוסרי. האמון הציבורי ממנו יונק צה״ל והכרחי לחוסנו, נובע מהעמידה ביעדו מרכזי - הגנת המדינה, ובה בעת מהדרך בה מתנהלים המפקדים והמשרתים בו״, כתב תא״ל פייראיזן.