בעזה מזהירים: אל תגלשו בדף משרד החוץ

הסוכנות לביטחון פנים של חמאס מזהירה כי חשבון הפייסבוק של משרד החוץ בערבית, מכיל מעקב מודיעיני שעלול לפגוע בגולשים הפלסטיניים.

ניצן קידר , ב' בטבת תשע"ח

פייסבוק
פייסבוק
צילום: אייסטוק

הסוכנות לביטחון פנים של חמאס בעזה הזהירה היום (רביעי) את הגולשים הפלסטיניים מפני גלישה בחשבון הפייסבוק של משרד החוץ בערבית.

לטענת הסוכנות, כולל דף הפייסבוק דרכים חדשות שבהן מפעיל המודיעין הישראלי את האזרחים. אחת הדרכים המוזכרות היא הפנייה לאתרים בפלטפורמות תקשורת שונות המשמשים לאותה מטרה.

"השיטות כוללות שימוש במספר בינלאומי שבעצם מפנה את המתקשר או הגולש למעקב של שירותי המודיעין של ישראל אחריו", אומרים בסוכנות.

עוד מוסיפים כי "דרך חדשה של המודיעין הישראלי היא להשתמש בדפים רשמיים, כמו זה של משרד החוץ - כשמתן לייק לדף יוצר מעקב אחרי פעילותו האינטרנטית של הגולש הפלסטיני".

הצהרה זו מצטרפת לשורה של פרסומים בעולם הערבי הקוראים להימנע מהמעקב אחר העמודים הרשמיים של ישראל בשפה הערבית ברשתות החברתיות, וביניהם גם עמודיהם של דובר ראש הממשלה, דובר צה"ל ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, בין השאר בטענה כי הם מהווים כלי לגיוס סוכנים, מרעילים את מוחות הצעירים הערבים ומשמשים כ"מלכודת לנורמליזציה".

לפני כמה חודשים פנו תומכיו של איש הדת השיעי מוקתדא צאדר, לו יש השפעה רבה בעולם הערבי, כדי שיוצא פתווה (פסק הלכה מוסלמי) נגד העמוד של משרד החוץ.

יונתן גונן, ראש ענף ערבית במחלקה לדיפלומטיה דיגיטלית במשרד החוץ, אמר כי "הקריאות החוזרות ונשנות שאנו שומעים מדי שבוע להימנע מגלישה בעמודינו רק מבליטות את הכוח שיש היום לרשתות החברתיות בהעברת מסרים לקהלי יעד. כמובן שאנחנו לא מנסים לגייס שום סוכן, אלא רק למתג ולהציג את ישראל כפי שהיא באמת".