המשטרה:
"הירי בקוצרא בוצע לצורך הגנה עצמית"

הסתיימה חקירת ההורים המלווים שניסו להגן על 20 ילדים מלינץ' ערבי. הראיות בתיק מחזקות את גרסתם ההורים שסיפרו כי היו בסכנת חיים.

רעות הדר , ב' בטבת תשע"ח

זירת האירוע בקוצרא
זירת האירוע בקוצרא
צילום: אישי חזני, סטודיו מרקם

המשטרה הודיעה בצהריים (רביעי) כי חומר הראיות שנאסף עד כה בחקירת ניסיון הלינץ' בקוצרא, מחזק את טענות ההורים המלווים שביצעו את הירי, לפיהן חשו סכנת חיים ואיום ממשי על שלומם ועל שלום הילדים שהשתתפו בטיול בר המצווה.

ההודעה יצאה בתום חקירת שני ההורים המלווים, שכתוצאה מהירי שלהם נהרג אחד מהפורעים שהתקיפו את הקבוצה, שכללה כ-20 ילדים בטיול בר מצווה. התיק יועבר להחלטת הפרקליטות וצפוי להיסגר.

נזכיר כי לפני כשלושה שבועות, יצאו הנערים לטיול בר מצווה בשומרון. בשלב מסויים סמוך לכפר קוצרא, עשרות פלסטינים תושבי הכפר החלו ליידות אבנים לעברם, גרמו לפציעתם, איימו על חייהם וגנבו את חפציהם.

מיד לאחר האירוע החלה המשטרה בביצוע פעולות חקירה, שכללו איסוף ממצאים ומידע אודות האירוע. ממצאים אלו הובילו למבצע מורכב בשיתוף כוחות צה"ל מחטמ"ר שומרון, במהלכו נעצרו 20 פלסטינים תושבי הכפר, בחשד למעורבותם באירוע זה ובאירועי הפרות סדר כנגד כוחות הביטחון שאירעו יומיים לאחר מכן.

לאחר סיום כלל פעולות החקירה, התגבשה תשתית ראייתית כנגד חמישה חשודים פלסטינים אשר היו מעורבים באירועים. כנגד אחד מתוך החמישה כבר הוגש כתב אישום בגין ניסיון לגרימת מוות בכוונה. יתר תיקי החקירה הועברו לתביעה הצבאית שצפויה להגיש כנגדם כתבי אישום.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אשר מייצג את שני האבות שהצילו את הילדים מלינץ' בירך על הודעת המשטרה. "מרשי פעלו כדין, כחוק וכמתחייב מכל אזרח שנמצא תחת סכנת חיים ברורה ומידית. במצב מתוקן, האבות שליוו את טיול הבר מצווה היו מקבלים מהיום הראשון תעודות הוקרה. הם חירפו נפשם באירוע קשה מאד על מנת להגן על הילדים ועל עצמם".

"לצערי הם מצאו עצמם תחת חקירה. אני שמח שהיום משטרת ישראל מודיעה שגרסתם נבדקה והתקבלה. כעת אנו ציפייה שעיקר מאמץ המשטרה יתמקד בהבאת כלל הפורעים לדין", הוסיף קידר.

בארגון חוננו אשר מלווה גם את נפגעי העבירה בתיק, הילדים והאבות שליוו את הטיול ברכו על כתב האישום והעצורים אך ביקרו את המשטרה על ההחלטה לנהל את החקירה במשטרת אריאל ולא ביחידה המרכזית של מחוז ש"י או באמצעות צח"מ מתוגבר ומיוחד כפי שנהוג בארועים משמעותיים.

בארגון אמרו כי "מדובר בתיק חמור מאד, אשר לצערנו משטרת ישראל לא לקחה אותו ברצינות הראויה, מחד משטרת אריאל אשר חוקרת את התיק עושה כל שביכולתה על מנת למצות את החקירה, עם זאת ישנה בימ"ר ש"י יחידה מיוחדת לחקירת פשעים לאומניים בה עשרות חוקרים, תיק כזה היה ראוי שיקבל כוח אדם רב ועשיר באמצעיים שיביא לתוצאות מקסימליות במהירות".