כנסייה חפרה מנהרה תחת כביש. מי אישר?

כנסיית גת-שמנים כרתה מנהרה מתחת כביש יריחו לנוחות אנשיה. העירייה: התקבל היתר. אריה קינג: מי אישר ואיך? הכול נעשה בחשאי.

שמעון כהן , ז' בטבת תשע"ח

הכנסייה ופתחי המנהרה
הכנסייה ופתחי המנהרה
צילום: אריה קינג

מתחם כנסיית גת-שמנים, מהמפורסמות שבכנסיות ירושלים, נמצא בצמידות להר הזיתים. בין הכנסייה לבית העלמין שבהר מפרידה דרך יריחו.

לפני ימים אחדים נחשף כי בחשאי, מתחת לדרך יריחו חפרה הכנסייה מנהרה על מנת להקל לאנשיה את המעבר ממתחם הכנסייה אל ההר וממנו.

מי שגילה את פריצת המנהרה הוא חבר מועצת העיר, אריה קינג, שנשאל כיצד יתכן שאירוע כזה מתבצע ללא ידיעת חברי מועצת העיר. לדבריו "העובדה היא שחברי מועצה לא ידעו למרות שמדובר בדבר חסר תקדים", כהגדרתו.

קינג קובע כי גם אם המהלך נעשה באישור הרשויות הממונות הרי שהוא נעשה ללא פרסום מקדים כמתבקש וללא מתן אפשרות להתנגדות. לטעמו המהלך בוצע על ידי רשות הרישוי הכוללת "שניים או שלושה עובדה עירייה עם יו"ר ועדת התכנון של העירייה".

"אני עדיין לא יודע לומר אם ההליך תקין משפטית. מקוה מאוד שמי שהיה מעורב קיבל חוות דעת משפטית ופעל על פי החוק, אבל הבעיה היא ציבורית ולא משפטית. לא יתכן שבמקום היסטורי שכזה, מול מקום המקדש, מתחת דרך יריחו המפורסמת מישהו החליט לאשר לחצוב מנהרה רחבה של כמעט שבעה מטר ואף אחד לא יודע על זה".

קינג מציין ומספר כי הדבר נודע לו ממש באקראי כאשר עבר במקום וגילה לתדהמתו את פתחי המנהרה שנחצבה מבלי שהיה מודע כלל לעבודות החציבה. "אני בודק את הבחינה המשפטית אבל בעיקר את הסוגיה הציבורית. איך הדבר לא הובא לידיעת הציבור כדי לאפשר התנגדויות?".

במענה לשאלת ערוץ 7 נמסר מהעירייה כי "מדובר בבניה הנעשית בהיתר".

ביקשנו לברר כיצד ועל ידי מי ניתן ההיתר והמענה היה "החלקה מיועדת לדרך. על כן השימוש המבוקש (הכשרת מעבר מתחת לכביש) נמצא תואם לייעודי הקרקע. הבקשה נידונה ואושרה ברשות הרישוי".

אולם התשובה לא מקובלת כלל ועיקר על קינג שכדי להבהיר את חומרת העניין מציג דוגמא: "חשוב שהציבור יידע על מה מדובר. אם אני שני תושבים מחליטים לחפור מנהרה כדי שיהיה אפשר לעבור בין גינה לגינה מתחת לרחוב ז'בוטינסקי לשימושם של שני התושבים... זה מה שעשתה הכנסייה", הוא אומר ומציין כי במעשה הכנסייה הדבר חמור אף יותר שכן "לא מדובר ברחוב פשוט אלא במקום מרכזי והיסטורי. יצרו כאן עובדה שאני מקווה שעוד ניתן לעצור אותה. מחר כל אחד יבקש מעברים תת קרקעיים לנוחיותו, ואין לזה סוף".

לטעמו של קינג גם אם יימצא המענה המשפטי מדובר בסוגיה שמהווה עניין ברור לציבור בהיות מתחם הר הזיתים פנתאון בית העלמין היהודי, כהגדרתו.

"מדובר בחפירה של כעשרים מטרים ברוחב של שבעה מטרים. מעבר מאוד מרשים", הוא מציין ומעיר כי "מדובר בדבר שאין בו שום עניין לציבור והוא מחוץ לשטחה של הכנסייה".