מחוז באנגליה אוסר על בשר כשר בבתיה"ס

מחוז לנקשיר החליט שלא לאפשר הגשת בשר כשר וחלאל בבתי הספר. כמעט כל התלמידים שיושפעו – מוסלמים.

גיא כהן , ג' בטבת תשע"ח

סכין שחיטה
סכין שחיטה
צילום: פלאש 90

ועד מחוז לנקשיר שצפון באנגליה החליט שלא לאפשר עוד הגשת בשר כשר וחלאל בבתי הספר של המחוז. כמעט כל התלמידים שיושפעו מההחלטה הם מוסלמים, אבל גם מנהיגים יהודיים מודאגים מהמהלך.

בלנקשיר היו כ-1,160 יהודים בסך הכל ב-2011, על פי סקר ממשלתי, ויותר מ-96,000 מוסלמים. עם זאת, ה-Jewish News של לונדון ציין כי במנצ'סטר, הסמוכה ללנקשיר, חיים כ-25,000 יהודים.

ועד המחוז הצביע 41:24 בעד איסור הבשר החלאל/כשר. ההחלטה תשפיע על 27 בתי ספר במחוז שמקבלים כיום בשר מחיות שלא הוממו לפני שנשחטו. בבתי הספר הללו לומדים כ-12,000 ילדים מוסלמים, אשר מקבלים כ-1.2 מיליון ארוחות בשנה.

למנהגי השחיטה של מוסלמים ויהודים מתנגדות קבוצות של זכויות בעלי חיים, כמו גם קבוצות לאומניות.

ראש ממשלת המחוז, ג'ף דרייבר, כינה את השחיטה המוסלמית והיהודית "מגעילה" ו"אכזרית". נציגים יהודיים בלונדון ומנצ'סטר אמרו שהם מודאגים מ"גישתו המזלזלת" של דרייבר, לאחר שפגשו אותו לפני כמה חודשים.

מארי ון דר זיל, סגנית נשיאת ארגון ה"בורד אוף דפיוטיז" של יהודי בריטניה, טענה שדרייבר "סירב לראות את הסכנה שבהצהרתו לפיה חברי ועד מחוז יהודיים ומוסלמיים אינם יכולים להיות אובייקטיביים בגלל האמונה שלהם".

שחיטה ללא הימום הוצאה מהחוק בחמש מהמדינות החברות באיחוד האירופי – שבדיה, דנמרק, פינלנד, ליטא וסלובניה – ובשלוש מדינות מערב-אירופאיות שאינן חברות באיחוד: נורבגיה, שוויץ ואיסלנד. באוסטריה ובאסטוניה, הפיקוח על השחיטה הוא כה קפדני, שלדברי יהודים רבים, השחיטה הופכת כמעט בלתי אפשרית.