שופט מוסלמי ראשון בדרך לעליון?

לשכת עורכי הדין החליטה להסיר את דרישתה למינוי עו"ד מהמגזר הפרטי שיחליף את השופט דנציגר, וכעת היא מקדמת את מועמדות השופט כבוב.

שלמה פיוטרקובסקי , ג' בטבת תשע"ח

להחמיר. השופט כבוב
להחמיר. השופט כבוב
אתר בתי המשפט

מאז קמה מדינת ישראל כיהנו בבית המשפט העליון שני שופטים ערבים שדתם נוצרית, השופט סלים ג'ובראן שפרש לאחרונה והשופט ג'ורג' קרא שנבחר לאחרונה ועודנו מכהן בעליון.

אולם, שופט ערבי מוסלמי במינוי של קבע טרם כיהן בבית המשפט העליון (השופט עבד א-רחמן זועבי המוסלמי כיהן בעליון תקופה קצרה כמינוי זמני), וכעת נראים הסיכויים של תרחיש שכזה להתממש גבוהים מאי פעם.

על פי הדיווח הבוקר (חמישי) בעיתון "ידיעות אחרונות" החליטה לשכת עורכי הדין לקדם את בחירתו לבית המשפט העליון של שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, חאלד כבוב, שנחשב לאחד השופטים המוערכים ביותר בקרב השופטים המחוזיים.

בשבועות הקרובים תצטרך הוועדה לבחירת שופטים להתכנס ולבחור שני שופטים לבית המשפט העליון, אשר יחליפו את השופטים דנציגר ושוהם אשר פורשים במהלך 2018 מבית המשפט העליון.

השופט כבוב היה מועמד לבית המשפט העליון כבר בסבב המינויים הקודם, אך לבסוף הוחלט למנות לתפקיד את השופט ג'ורג' קרא.

בלשכת עורכי הדין ויתרו לצורך קידום מועמדותו של כבוב על הדרישה למנות לתפקיד שופט בבית המשפט העליון עורך דין מהמגזר הפרטי, אשר יחליף את השופט דנציגר הפורש שהגיע מהמגזר הפרטי.

בלשכה מסבירים כי מינוי של שופט מוסלמי לביהמ"ש העליון יקדם את העיקרון של ייצוג כל חלקי החברה הישראלית במערכת המשפט, כפי שמטיפה מערכת המשפט עצמה.