חלק א
להיות אשה בעידן המודרני

אין מצב שגבר או אישה הם בדרגה גבוהה יותר מהשני ולא צריך להיות מצב של תחרות מגדרית או קנאה.

כרמית פרויס- המכון לחיי המשפחה , י"ד בטבת תשע"ח

לכתחילה
לכתחילה
צילום: לוגו

להיות אשה, פשוט להיות. ובעידן המודרני שבו הרעש מסביב מסובב את המחשבות, מבלבל את המהות, מזמן לשאול שאלות נוקבות, מטשטש את הטבעיות והפשטות והכל צריך לעבור דרך מסננת השכל וההיגיון, אנו מוצאות את עצמנו שואלות: מה המשמעות להיות אשה?

מה היעוד שלנו דווקא כנשים? האם הדברים משתנים? מתחדשים עם השנים? או שמא הכל בגדר "חדש ימנו כקדם" והכל בעצם "אותה הגברת בשינוי אדרת''.

כדי לענות על השאלה הכל כך קיומית עבורנו אחלק את המאמר לארבעה

א. האשה כאדם

ב. האשה כאשת איש

ג. האשה כאם

ד. האשה כמכלול של חוויות ממש כחוה שכל עולמה מתחיל ונגמר בחוי'ה .

א. להיות אדם

הקב"ה ברא את האדם כהרכב של זכר ונקבה. "ויברא אלוקים את האדם בצלמו בצלם אלוקים ברא אותו זכר ונקבה ברא אותם" (בראשית א כז)

האשה היא ראשית כל –אדם. האדם נברא משני חלקים זכר ונקבה המשלימים זה את זה. לכל אחד מהחלקים יש את הערך, המהות, התכונות, הסגולות, הכישורים, היכולות המייחדות אותו ושני החלקים הללו יוצרים אדם אחד שלם.

ברגע שמבינים את ההבנה הכל כך פשוטה הזו, מילים כמו "פמיניסטיות" או "שוביניסטיות" הרווחות בעולם המודרני מאבדות מהרלוונטיות שלהן. כיון שהאמת היא שאין מצב כזה שאחד מהמינים בדרגה גבוהה יותר מהשני ולא צריך להיות מצב של תחרות מגדרית, קנאה, רצון להדמות או לחילופין להתבלט בתכונה מגדרית כזו או אחרת.

כל אחד מהמגדרים הינו חלק שווה במהותו בהרכבת הדבר האצילי, הטהור והנשגב ששמו אדם ואין דרך אחרת להיות אדם.

זכר ונקבה ברא אותם, יש לנו דברים רבים משותפים מעצם היותנו אדם גם מבחינה פיזית וגם מבחינה נפשית אך יש גם דברים המבדילים אותנו שאם לא כך מדוע נבראנו כזכר ונקבה לכתחילה ולא אדם אחד שלם?

כשם שקל לנו להבין את השוני בין המגדרים מבחינה פיזית ועוד אף זכר לא ביכה את חוסר היכולת שלו להרות וללדת, כך עלנו לשכלל את הבנתנו כי קיים שוני מנטאלי, פסיכולוגי, נפשי ורוחני המתבטא בהלך מחשבה, בדיבור ובמעשה ועלנו לכבד את השוני הזה מתוך הבנה של השלמה, מתוך ידיעה שרק כך נגיע לשלימות. זאת ע"י חופה וקידושין ועד החתונה על כל אחד מהחלקים מוטלת האחריות להיות אדם!

ולכן אשה יקרה, מרגע שנולדת את צריכה לחיות חיים מלאים של אדם. יש לך שליחות, מעצם קיומך בעולם הזה, חפשי את שליחותך, אינך תלויה בשום גורם חיצוני (מלבדו יתברך). את בעלת ערך גבוה מאד, תשמחי בך, תעצימי את המשמעות החיובית בחייך ודעי שהקב"ה ברא אותך באופן המושלם עבורך.

את משמעות הדברים אסכם במילותיו היפות של הרב וולבה שנכתבו בספרו עלי שור:

"וידע זאת כל אדם אני עם כוחותיי ותכונותיי, פרצוף פניי וסגולות נפשי, יחידי בעולם בין כל החיים עכשיו, אין אף אחד כמוני בדורות שעברו, לא היה כמוני ועד סוף כל הדורות לא יהיה כמוני. ואם כך בוודאי הקב"ה שלחני לעולם בשליחות מיוחדת ששום אדם לא יכול למלואתה, רק אני בחד פעמיותי".

כרמית פרויס - מכון "לכתחילה" לחיי משפחה
טלפון: 052-3795001