עיראק מבטלת הטבות ל"פליטים" פלסטינים

ממשלת עיראק עומדת ליישם מדיניות שתקשה על פליטים פלסטינים להישאר במדינה, וזאת במסגרת שינוי המדיניות בנוגע לזרים.

דלית הלוי , ג' בטבת תשע"ח

עיראק
עיראק
צילום: רויטרס

ממשלת עיראק מתכוונת לבטל חוקים והחלטות ממשלה המעניקים זכויות לפליטים הפלסטינים השוהים במדינה.

סוכנות הידיעות "קודס פרס" מדווחת בהתבסס על גורמים פלסטינים, כי בתחילת השנה הקרובה אמורה ממשלת עיראק לאשר החלטות הנוגעות לאזרחים זרים השוהים במדינה, ובכלל זה פליטים הפלסטינים.

על פי הדיווח, ב-2 באוקטובר 2017 נשיא עיראק פואד מעסום ביטל מספר החלטות מועצת המהפכה העוסקת בשהיית זרים במדינה, כולל החלטה מ-12 ספטמבר 2001 המורה בין היתר על הנפקת מסמכי שהייה לפליטים הפלסטינים, מתן פטור עבורם מתשלום שכר לימוד במוסדות הלימוד, הענקת ביטוח רפואי חינם לכל התושבים הפלסטינים המתגוררים בעיראק, מתן סיוע כספי ומגורים חינם לפליטים.

החלטת הנשיא העיראקי אמורה להיכנס לתוקף בתחילת שנת 2018. סוכנות "קודס פרס" מוסרת, כי בעיראק מתגוררים כ-4,000 פליטים פלסטינים.

יש לציין, כי גם מספר הפליטים השוהים בלבנון הצטמצם משמעותית במהלך השנים האחרונות ורבים פונים להגר למדינות אחרות בניסיון לשפר את מצבם.

בראיון לעיתון חמאס "פלסטין" שפורסם לפני כחודש אמר עלי ברכה, נציג חמאס בלבנון, כ-260 אלף פליטים פלסטינים היגרו בשנים האחרונות ממחנות הפליטים בלבנון למדינות שונות בגלל התנאים הביטחוניים והכלכליים הקשים.

לדבריו, הנתונים המתבססים על סקר שערכו השלטונות הלבנוניים מראים לדבריו שקיימת פעולה מכוונת להביא להגירת הפליטים הפלסטינים ממדינות הגובלות בישראל. "האויב הציוני פועל בדרך זו כדי לרוקן את מחנות הפליטים ולשמוט את הבסיס מתחת לזכות השיבה", אמר ברכה.

על פי נתוני מנהל מוסד "שאהד" מחמוד אל-חנפי מעל 45 אחוזים מהפליטים הפלסטינים היגרו מלבנון וכיום נותרו בלבנון רק 280 אלף. על פי גרסה אחרת בלבנון נותרו רק 200 אלף פלסטינים. חנפי ציין, כי העוני, מניעת עבודה מהפליטים ואי היציבות הביטחונית תורמים לגידול בתופעה.