הביקורת של נשיאת העליון: "מביש"

אסתר חיות טוענת כי "האופן שבו מתבטאים חלק מנבחרי הציבור, שרים וחברי-כנסת כאחד, רחוק מלהיות מכבד וענייני".

אורלי הררי , ג' בטבת תשע"ח

אסתר חיות
אסתר חיות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, לא מרוצה מהיחס של שרים וחברי כנסת כלפי מערכת המשפט בישראל.

חיות נאמה בכנס ''העמותה למשפט ציבורי'' שנערך בזכרון יעקב, ואמרה כי ''לדאבון הלב האופן שבו מתבטאים ומתנהלים חלק מנבחרי הציבור, שרים וחברי-כנסת כאחד, כלפי הרשות השופטת, רחוק מלהיות מכבד וענייני ודוגמאות מבישות מן התקופה האחרונה יש למכביר.

"ככל שהדבר נוגע להתנהלותה של הרשות השופטת, נדמה לי שאנו השופטים משתדלים להקפיד בשמירה על כבודן ועל מעמדן של יתר הרשויות, הן ברמת השיח והאופן שבו אנו מתנסחים ומתבטאים כלפיהן הן בהיבט המהותי הנוגע לעצם הביקורת השיפוטית המופעלת'', אמרה.

לדברי חיות, טועה מי שסבור כי כיבוד הרשות המחוקקת או המבצעת משמעותה העלמת עין מהפרת שלטון החוק או מפגיעה בלתי מידתית בזכויות אדם.

"כמו כן טועה מי שסבור כי משילות משמעותה הפעלת כוח שלטוני ללא מְצָרִים, ללא בקרה וללא איזונים ובלמים. משילות משמעה יכולתה של הממשלה לפעול בגדר סמכויותיה. משילות אין משמעה בשום אופן היתר להפרת חוק", אמרה נשיאת העליון.

בתום דבריה ציינה חיות כי יש למשפט הישראלי ולמערכת המשפט תפקיד מפתח. יעידו על כך פסקי הדין הרבים שנכתבו מאז ראשית ימי המדינה ועד היום ובזכותם יצא שמעם של המשפט הישראלי ושל בתי המשפט הישראליים למרחוק.

''דפים מפוארים אלה בדברי ימיה המשפטיים של מדינת ישראל הם מקור לגאווה, ולא פחות חשוב מכך - הם חגורת מגן משפטית נגד מתקפות וטענות המועלות כלפינו בזירה הבינלאומית.

''מסיבות אלה כולן אנו מחויבים לשמור על מערכת המשפט מפני הקמים עליה להחלישה. כך עשו שופטי ישראל לדורותיהם וכך נמשיך ונעשה גם אנו בנחישות ובענווה", הוסיפה.