מנדלבליט נגד תוכנית בנט ושקד

"הענקת סמכות לכנסת לאשרר חקיקה שנפסלה בבג"ץ, בהיותה בלתי חוקתית, ברוב צר שכזה, תעקר כמעט לחלוטין מתוכן את ההגנה על זכויות האדם"

ערוץ 7 , ג' בטבת תשע"ח

אביחי מנדלבליט
אביחי מנדלבליט
צילום: דוברות משרד המשפטים

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מותח ביקורת על חוק יסוד: החקיקה שמקדמים שרת המשפטים שקד ושר החינוך בנט.

מנדלבליט נאם בכנס העמותה למשפט ציבורי שנערך בזכרון יעקב, ואמר כי ''משמעות התזכיר שפורסם לפיו די ברוב של 61 חברי כנסת לצורך קביעתו של חוק 'עוקף בג"ץ', היא עיקור מתוכן של סמכות בג"ץ למלא את תפקידו כמגן המיעוט. הוא מקשה עליו עד מאוד לקיים ביקורת חוקתית אפקטיבית.

''קבלת האמור בתזכיר יביא בעיני לפגיעה של ממש בדמוקרטיה הישראלית. מדובר בהתבוננות חסרה על המונח 'שלטון הרוב'", אמר מנדלבליט.

הוא הזהיר כי ''הענקת סמכות לכנסת לאשרר חקיקה שנפסלה בבג"ץ, בהיותה בלתי חוקתית, ברוב צר שכזה, תעקר כמעט לחלוטין מתוכן את ההגנה על זכויות האדם, ותפגע בקבוצות החלשות ביותר בחברה. מדובר בקבוצות שיותר מכל זקוקות להגנה החוקתית".

לדברי מנדלבליט, מוטלת עליו חובה לייצג את האינטרס הציבורי גם במחיר של עמידה אל מול הדרג המדיני.

''הדבר נכון לצערי ביחס למספר הצעות חוק שנדונו בעת האחרונה. ביחס להצעת החוק שביקשה למנוע חקירה של ראש ממשלה מכהן בעבירות שחיתות; ביחס להצעת החוק שביקשה לדחות מועדים שבג"ץ קבע להריסת בתים בלתי חוקיים; ביחס להצעת חוק שביקשה לצמצם את סמכות שר הפנים להטיל חיוב אישי על ראשי רשויות מקומיות שהוציאו כספים שלא כדין; וביחס להצעת חוק שביקשה למנוע מהיועץ המשפטי לממשלה להתייצב בבג"ץ כשהממשלה לא מקבלת את עמדתו.

''כל אחת מההצעות הללו עוסקת במרכיב אחר של שלטון החוק, במטרה להחליש אותו ולצמצם אותו. אני סבור שלכולן יש להתנגד בתוקף", אמר היועץ המשפטי לממשלה.