מקדיש את הפרס ליהודים שמסרו את נפשם

אסיר ציון הרב יוסף מנדלביץ' קיבל את ''אות הגבורה היהודית'' מרבה הראשי של רוסיה, שהעניק את הפרס בחסות הנשיא ולדימיר פוטין.

אלירן אהרון , ג' בטבת תשע"ח

הרב מנדלביץ' מקבל את הפרס
הרב מנדלביץ' מקבל את הפרס
צילום: ברוך גורן

אסיר ציון הרב יוסף מנדלביץ' קיבל השבוע את ''אות הגבורה היהודית'' בקרמלין, מרבה הראשי של רוסיה הרב בערל לאזאר שהעניק את הפרס בחסות הנשיא ולדימיר פוטין.

בראיון לערוץ 7 לאחר חזרתו לישראל, אומר הרב מנדלביץ' כי הוא מקבל את הפרס "בשם כל היהודים שמסרו את נפשם במשך 100 השנים האחרונות, על קידום השם, העם והארץ''.

הרב מנדלביץ' הקים בשנת 1966 ארגון יהודי מחתרתי בברית המועצות שעסק בלימוד עברית ויהדות. שלוש שנים לאחר מכן היה שותף ב"מבצע חתונה" - ניסיון לחטוף מטוס קטן משדה תעופה על יד סנקט פטרבורג כחלק מהמאבק למען עלייה חופשית של יהודי ברית המועצות.

עם חברי הקבוצה נמנו סילבה זלמנסון ומארק דימשיץ. חברי הקבוצה הואשמו בבגידה, אישום שדינו מוות. מנדלביץ' נידון ל-15 שנות מאסר. מאסרו הופחת לשתים-עשרה שנים במחנה סגור בהרי אוראל, מתוכם היה כלוא בפועל כ-11 שנים. שלוש שנות מאסר שהה בתנאים מחמירים, משום ששמר מצוות. במהלך מאסרו, הוא שבת רעב 58 ימים.

בכלא פגש מנדלביץ' לראשונה את נתן שרנסקי. בפברואר 1981 הוא נלקח למרכז הק.ג.ב. במוסקבה, שם הודיעו לו כי איננו ראוי עוד לשאת אזרחות רוסית וכי הוא מגורש מהמדינה. מנדלביץ' עלה לישראל ופעל לשחרור אסירי ציון נוספים. לצורך זה נפגש עם נשיא ארצות הברית רונלד רייגן ומנהיגים נוספים. בתחילת גל העלייה ב-1989 הקים יחד עם שרנסקי ארגון של יוצאי ברית המועצות בשם "הפורום הציוני".

הרב מנדלביץ' מקבל את הפרס
צילום: ברוך גורן