הקשבתי למשתתפי ההפגנה - ונחרדתי

ח"כ גליק מסביר מדוע לא ישתתף בהפגנת הימין נגד השחיתות שתיערך במוצאי שבת בירושלים. "הפגנה פוליטית מובהקת''.

ח"כ יהודה גליק , ד' בטבת תשע"ח

ח"כ גליק
ח"כ גליק
צילום: מירי צחי

בעיניי מדינת ישראל ועצם הקמתה הם הנס המופלא ביותר מאז תולדות האנושות. אני מודה לה' כל יום על הזכות להיות חלק מהעם הזה, חלק מהמדינה הזאת ועל הזכות להיוולד בדור הזה.

יום יום אני מזכיר לעצמי כמה ששום דבר אינו מובן מאליו שיש לנו מדינה ושהיא מדינה יהודית ומדינה דמוקרטית וכמה אנחנו צריכים להיות אסירי תודה על כך.

דווקא משום כך אני חש כאב בכל פעם שאני מזהה אנשים שנראה להם שזה מובן מאליו וכאב גדול עוד יותר כשאני מזהה זילזול ביהודיות או בדמוקרטיות של מדינתנו.

מזה זמן רב אני חש שהשתחרר הרסן בנושא ההתקפות וההשתלחויות כלפי מוסדות המדינה.
בשנה האחרונה שמענו השתלחויות כאלו כלפי הרמטכ"ל, ראש השב"כ, נשיא המדינה, ראש הממשלה, היועץ המשפטי לממשלה, בית המשפט, הכנסת, הרבנות הראשית, התקשורת.

שלא תהיה אי הבנה - אין מדובר כאן על ביקורת. מותר ואף חובה למתוח ביקורת. אני בעצמי שותף לא פעם לביקורת נוקבת. הביקורת כשלעצמה היא היא מאושיות הדמוקרטיה שעלינו לשמור ולשמר.
יש הבדל בין להתווכח לבין להשתלח.
יש כאן הפגנה פוליטית מובהקת שמפנה את האצבע כלפי גורם אחד. לא ממלכתיות ולא יושר ציבורי, רק פוליטיקה. אכזבה גדולה. פספוס הזדמנות. כל כך חבל.

יש הבדל בין לחשוב שהאחר טועה לבין לקבוע שדעתו אינה לגיטימית. ההשתלחויות פוגעות באמון הציבור במערכת ומכאן סכנה חמורה של מדרון חלקלק עד כדי אנרכיה. לצערי הרב המצב הזה הוא נחלת רבים מן הקואליציה ומן האופוזיציה ואפילו מתוך המערכות עצמם. בשנה האחרונה מתקיימות הפגנות בפתח תקוה ובתל אביב כנגד השחיתות ובעד שלטון החוק.

לכאורה מה יותר טבעי מאשר להשתתף בהפגנות אלו. אך לדעתי כשמגרדים את הקליפה ומתבוננים בהפגנות אלו מזהים כי מאחורי הסיסמאות מתחבא רצון פוליטי להפיל את ראש הממשלה.

הרצון הזה הופך בולט ודורסני יותר מידי שבוע. כך שאם אי פעם התלבטתי אם להצטרף להפגנות אלו הבנתי שבעצם הפגנות אלו לא רק שאינם הפיתרון לבעיה הן רק מחדדות את הבעיה והן הופכות בעצמן להיות חלק מן הבעיה. הן מנסות ליצור תחושה שיש בישראל שתי מחנות - "המחנה המושחת" וה"מחנה המושלם". הקיטוב והפילוג שהן יוצרות מחדדות ומחריפות את הבעיה אלף מונים בעיקר משום שזה שקר. ועל כן מנעתי רגליי מהם.

בתחילת השבוע הודיע ידידי יועז הנדל על כוונה לקיים "הפגנה בעד" - בעד שלטון החוק, בעד איזונים ובלמים במדינת ישראל בעד רשויות החוק במדינת ישראל, בעד דוגמא אישית, בעד הבנה של מגבלות הכח, בעד הצנע לכת ובעד האמונה בכך שמנהיגות של עם ישראל צריכה להיות מודל לחיקוי בכנסת ובממשלה, בעד הממלכתיות כי בלעדיה אין מדינה.

התחברתי די מהר גם לאיש יועז הנדל, גם למגמה, וגם לתוכן ועל כן הודעתי לו שאני שוקל בחיוב להגיע. הנה, אמרתי, יש כאן הזדמנות עצומה לאחות את הקרעים ולאחד את הציבור סביב רעיונות שחשוב לחזק ולאשש אותן.

במהלך השבוע כשהשתתפתי בכינוס הליכוד לכבוד חנוכה עם ראש הממשלה בכפר המכביה, נדלקה אצלי נורה אדומה זוהרת. עבורי הרגע שבו בעצם קיבלתי את ההחלטה החיובית ללכת להפגנה היה הרגע שבו ראש הממשלה הזכיר את נשיא המדינה ומן הקהל בקעה זעקה מקיר לקיר - "בוז". גמרתי אומר: המצב הזה מסוכן ולא יכול להימשך! מוכרחים ללחוץ על הבלמים!

למחרת בבוקר אמרתי ליועז "אני בפנים" ומאז אף נעניתי לפניות התקשורת בהן הודעתי שאני נוטה להיענות בחיוב להשתתפות בעצרת.

במהלך יום רביעי ניהלתי שיחות עם חבריי מהמפלגה שביקשו להבין את ההחלטה שלי ולכולם הסברתי שעבורי המדינה ואיחוי הקרעים בעם עומדים בראש מעייני ואני מזהה כאן סכנה. לכולם אף אמרתי כי אני מעריך את המארגנים שכוונותיהם טהורות.

ואז הגיע יום חמישי ונחשפתי אחד אחרי השני למשתתפי העצרת שהם כולם אנשים שיש לי כלפיהם הערכה רבה מאד.

דא עקא, שכשהקשבתי לדבריהם נחרדתי וזיהיתי שבניגוד גמור לרושם שקיבלתי הן מהפניות של יועז אליי והן מתחושת הבטן הראשונה שלי כלפי הדמויות הפועלות הרי שמדובר בסופו של דבר "באותה גברת בשינוי אדרת".

משה בוגי יעלון, אריה אלדד ואף יועז הנדל עצמו עלו בזה אחר זה והסבירו כמה שבכל הרוע יש אשם אחד - והוא ראש הממשלה המושחת שלנו.

והופ נדלקה לי הנורה האדומה - שוב יש כאן הפגנה פוליטית מובהקת שמפנה את האצבע כלפי גורם אחד. לא ממלכתיות ולא יושר ציבורי, רק פוליטיקה. אכזבה גדולה. פספוס הזדמנות. כל כך חבל.

ברור שבעצרת כזאת אין לי שום כוונה, רצון או יכולת להגיע.

אני מבקש להבהיר - הפיתרון של המצב הנוכחי איננה החלפת הממשלה או את העומד בראשה. יש לנו ממשלה וראש ממשלה שעושים עבודה מצויינת. מה שצריך לקרות הוא שינוי פנימי של השיח וכמו שנאמר במודעה של העצרת במוצאי שבת, בעד הממלכתיות ובעד שלטון החוק. לחזק אותם לא להרוס אותם.

בפגישתי אמש עם נשיא המדינה שיתפתי אותו בתחושותיי הקשות על מה שקורה כאן. מחכה ומייחל לכך שנתעורר לפני שיהיה מאוחר.