אבו מאזן זועם על טראמפ - ומדמיין

יו"ר הרש"פ נפגש עם נשיא צרפת וקיבל ממנו גיבוי להפניית הגב של הפלסטינים כלפי הבית הלבן. "ישראל עוקרת מוסלמים. ארה"ב מוטה".

ניצן קידר , ד' בטבת תשע"ח

אבו מאזן ומקרון בארמון האליזה, היום
אבו מאזן ומקרון בארמון האליזה, היום
צילום: REUTERS/Francois Mori

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ממשיך להפנות את הגב לממשל טראמפ ואומר כי ארצות הברית הפכה ל"מוטה וחסרת הגינות" בכל הקשור לתהליך המדיני בין ישראל והפלסטינים.

במסיבת עיתונאים בארמון האליזה עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, הצהיר אבו מאזן "אנחנו לא נקבל אף הצעה או תוכנית מארצות הברית. מדובר במדינה מוטה שהפרה את החוק הבינלאומי בהחלטתה להכיר בירושלים כבירת ישראל".

הוא פנה לנשיא הצרפתי ואמר לו כי "עליך ועל מנהיגים אחרים לעקוב אחרי מה שעושה ישראל בירושלים כדי לשנות את אופיה של העיר וכיצד היא עוקרת מוסלמים ונוצרים ממקומות היסטוריים".

אבו מאזן אמר למקרון כי "ההכרה במדינת פלסטין, היא ההשקעה האמיתית בשלום. כל המדינות צריכות להכיר בפלסטין כמדינה".

נשיא צרפת אמנם גיבה את הטענות של אבו מאזן נגד האמריקנים, אבל גם צינן את התלהבות האורח כשאמר לו: "יכול להיות שנכיר בעתיד במדינה פלסטינית, אך אם זה יקרה - זה ייעשה כשהזמן יבשיל לכך, ולא בשל החלטה של מדינה אחרת או לחץ מצד גורמים שונים".

מקרון, שארצו הצביעה בעצרת הכללית בעד גינוי ההחלטה האמריקנית להכיר ישראל אמר כי "האמריקנים היטו את עצמם לטובת צד אחד בסכסוך הישראלי פלסטיני".

"אני ממשיך להיות מחוייב לעשות כל שביכולתי כדי לקרב בין הצדדים - ואנחנו בשבועות הקרובים ננסה לתרום גם פתרונות בשלנו כדי להביא את השלום במזרח התיכון", הוסיף מקרון.

בכך הוא מאותת בעצם, שלחלל שיוצר אבו מאזן בהתנגדותו לתיווך האמריקני, יכולה להיכנס גם צרפת שבעבר היתה מעוניינת מאוד להיות מתווכת מרכזית בין הצדדים. בימים האחרונים פנה אבו מאזן גם לרוסיה בבקשה שתיטול חלק משמעותי יותר בחידוש המגעים לשלום.