'הקשר לירושלים תלוי בנו ולא בגויים'

הרב הראשי, הרב דוד לאו: הקשר בין ישראל לירושלים אינו צריך הוכחה ואישור, אך עצמת ודאותו תלויה במעשים שלנו ולא בדיבורים שלהם.

חזקי עזרא , ו' בטבת תשע"ח

תלוי בנו. הרב לאו
תלוי בנו. הרב לאו
צילום: חזקי עזרא

בהתייחסו להצבעה באו"ם נגד ההכרה האמריקאית בירושלים כבירת ישראל, אומר הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, כי הקשר בין ישראל לירושלים אינו צריך הוכחה או אישור, ועם זאת חשוב לזכור כי עצמת הקשר לירושלים בעיני העולם תלויה במה יעשו ישראל ולא במה שיאמרו הגויים.

בדבריו מזכיר הרב לאו את המשנה האומרת ש"בעיקבא דמשיחא האמת תהיה נעדרת", ועל כך אמרה הגמרא שהאמת תהיה עדרים עדרים והולכת לה. על ביטוי זה כתב רבי שמעון שקופ שהבחירה דווקא בביטוי עדרים היא בחירה בעלת משמעות, שכן עדר כבשים הוא דבר גדול הנראה למרחוק ולא ניתן להתעלם ממנו, אבל בעקבתא דמשיחא גם האמת הברורה והגלויה הזו תהיה נעלמת והולכת לה. כך היא גם האמת סביב הקשר עם ירושלים.

"הקשר בין ירושלים לעם היהודי לא צריך הוכחה. הרי בתנ"ך היא מוזכרת מאות פעמים, חלומו של כל יהודי בכל השנים ובכל התפילות הוא תמיד לירושלים. אבל הנה עומדים אנשים שחושבים שהם המבינים ביותר ומתעלמים מקשר ארוך וותיק. אז זה מנחם אותנו שאנחנו אכן בימות המשיח מכיוון שהאמת היא אכן עדרים עדרים והולכת".

מוסיף הרב לאו ואומר: "אני מוכרח להדגיש דבר אחד, פחות חשוב לי מה הם אומרים. יותר חשוב מה אנחנו נעשה. כאשר בינינו תהיה אחדות ויהיה ברור לנו עד כמה היא בירתנו, עד כמה זו העיר המשמעותית לנו, נחזק את המהות והישוב שבה ונחזק את מקומות העבודה שבה, כל אלא יגרמו לעובדה שכאשר אנחנו נהיה חד משמעים אז לא רק 65 מדינות לא יגנו אלא יותר ויותר. יותר חשוב מה אנחנו נעשה ונצפה לסיעתא דישמיא״.