שופטי מחוזי נגד חיות: מקדמת מקורבים

פרסום מועמדיה של הנשיאה חיות לקידום לבית המשפט העליון כבר מעורר מחאה בקרב שופטים מחוזיים, בטענה שהיא מקדמת את מקורביה.

ערוץ 7 , ו' בטבת תשע"ח

נשיאת העליון אסתר חיות
נשיאת העליון אסתר חיות
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בתוך כחודשיים תצטרך הוועדה לבחירת שופטים לבחור את שני השופטים שיצטרפו לבית המשפט העליון במהלך שנת 2018 ויחליפו את השופטים העתידים לפרוש, יורם דנציגר ואורי שהם.

על פי הפרסום הבוקר (ראשון) ב"ידיעות אחרונות", נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, הפיצה לגורמי ועדת הבחירה את רשימת המועמדים מטעמה לקידום לבית המשפט העליון.

השופטים המחוזיים הכלולים ברשימתה של חיות הם נאוה בן־אור, רון סוקול, יגאל מרזל, משה סובל, ורות רונן.

פרסום הרשימה עורר על פי הדיווח תסיסה בקרב שופטים מחוזיים, שחלקם נכללו ברשימות בעבר מטעם בית המשפט העליון, וכמה מהם החלו לפנות לחברי ועדה בבקשות שישולבו ברשימות.

השופטים המוחים טוענים כי תחת הנשיאה חיות "נמשכת השיטה של מינוי מקורבים". לטענת אותם שופטים, שלושה מבין מומלצי הנשיאה חיות, השופטים רות רונן, יגאל מרזל ורון סוקול נמנים על מקורביה.

ממערכת בתי המשפט נמסר בתגובה: "רשימת המועמדים לבית המשפט העליון מצויה בימים אלה בתהליך של הרכבה וטרם גובשה סופית. הנשיאה אינה סבורה כי ראוי לנהל את המגעים בענין זה בתקשורת. באשר לקשרים חברתיים בין הנשיאה לשופטת רות רונן, ההיכרות ביניהן נולדה בעת שכיהנו יחד בבית המשפט השלום לפני למעלה מ־20 שנה. מאז יש ביניהן קשרי ידידות, בדומה לקשרי ידידות שנרקמו בין הנשיאה חיות לשופטים רבים אחרים במהלך כהונתה בכל ערכאות השיפוט".