כחלון לנתניהו: לא נתמוך בחוק הלאום

שר האוצר הודיע לראש הממשלה על ההחלטה בישיבת ראשי סיעות הקואליציה. בליכוד מבהירים: כחלון לא הטיל ווטו.

חזקי ברוך , ו' בטבת תשע"ח

מתיחות חדשה? נתניהו וכחלון
מתיחות חדשה? נתניהו וכחלון
צילום: Olivier Fitoussi, POOL

צרות בקואליציה. יו"ר מפלגת "כולנו" שר האוצר משה כחלון, הודיע לראש הממשלה נתניהו כי מפלגתו לא תתמוך ב"חוק הלאום".

את ההודעה מסר כחלון לנתניהו בצהריים (ראשון) בישיבה השבועית של ראשי סיעות הקואליציה, ובתום הישיבה התכנסו השניים לדון בנושא ביחידות.

נציין כי מדובר בצעד בעייתי מאוד, מאחר שראש הממשלה הניח חלק ניכר מיוקרתו הפוליטית האישית ויוקרתה של סיעת הליכוד על העברת חוק הלאום בכנסת, לפחות בקריאה ראשונה, עד לתום כנס החורף.

בשבוע שעבר אמר נתניהו כי משימתו הראשונה של יו"ר הקואליציה הנכנס, ח"כ דודי אמסלם, תהיה להעביר את חוק הלאום, ''מן החשובים בחוקים שיכנסו לדפי ההיסטוריה של מדינת ישראל".

מהליכוד נמסר בתגובה, "הפרסום אודות התנגדותו של שר האוצר משה כחלון לחוק הלאום איננו נכון. שר האוצר הודיע שסיעת כולנו תומכת בחוק הלאום וביקש מהשר לוין שיתאם את העלאת החוק עם יו"ר סיעת כולנו פולקמן".

נזכיר כי בשבוע שעבר פורסם בתום ישיבת ראשי סיעות הקואליציה כי סוכם על העברת חוק הלאום בקריאה ראשונה בכנסת על פי הנוסח אותו גיבש השר יריב לוין.

ההחלטה התקבלה לאחר שחלק מסיעות הקואליציה, ובראשן ישראל ביתנו, הביעו התנגדות להצעת החוק במתכונתה הנוכחית ועיכבו את המשך קידומה.

השר לוין אמר בתגובה להחלטה, "חוק הלאום יאושר בקריאה הראשונה בנוסח כפי שסוכם בין ראשי מפלגות הקואליציה, ובמתכונת התואמת את העקרונות כפי שנקבעו בהצעה המקורית של ח"כ דיכטר".

לדבריו, "רק לאחר מכן, ניתן יהיה לעשות בו שינויים ככל שיהיו מקובלים על כל ראשי המפלגות ובראש ובראשונה על ידי ראש הממשלה, המוביל את החוק באופן אישי".

"חוק הלאום הוא מהחוקים החשובים ביותר בהם עסקה הכנסת אי פעם ובכוונתנו להביאו להצבעה כבר במושב הכנסת הקרוב", הדגיש לוין.