נפתחה מחדש חקירת החרמת העדר

משרד החקלאות פתח מחדש בחקירה בעקבות אירוע החרמת עדר הכבשים שאירע לפני שנתיים ב'גבעת הבלאדים' הסמוכה לכוכב השחר.

ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ח

עו"ד חיים בלייכר
עו"ד חיים בלייכר
צילום: חוננו

יחידת הפיצוח של משרד החקלאות, האחראית לחקירת עבירות הקשורות לחקלאות ובעלי חיים, פתחה מחדש בחקירה בעקבות אירוע החרמת עדר הכבשים שאירע לפני שנתיים ב'גבעת הבלאדים' הסמוכה לכוכב השחר.

באירוע, הגיעו בלילה כוחות המנהל האזרחי במפתיע וללא אזהרה מוקדמת והחלו בהריסת מבנה בגבעה ובהחרמת העדר, כשהם מציגים צו של "שטח אש" משנת 99'. לא הועילו בקשותיהם של בעלי העדר לפינוי העדר בעצמם מחשש לפגיעה בעדר, ומפקד הכוחות דרש לפנותו באותו הלילה.

לצורך הפינוי שכר המנהל את שירותיה של חברה חיצונית, שהביאה משאית קטנה עליה הועמסו הכבשים ללא כבש עלייה, תוך שהעובדים מרימים את הכבשים בקרניהם ובכך גורמים לפציעות חמורות בראשי הכבשים. בהמשך דחסו העובדים את הכבשים מעל למותר בתוך המשאית וכתוצאה מהדחיסות והטלטלה בנסיעה מתו שתיים מהכבשים, ומספר כבשים מעוברות הפילו את עובריהן.

לפני מספר חודשים הוגשה תביעה של בעלי העדר כנגד המנהל האזרחי. בכתב התביעה מתוארים הנזקים שנגרמו לעדר, עם חוות דעת של וטרינר ושמאי, ונאמר כי "במעשיהם של הנתבעים נגרמה טראומה קשה ביותר לעדר, מה שמוריד דרסטית את הפריון והתפתחות הכבשים וכן פגיעה בפרטי העדר".

בסמוך לזמן האירוע פנה הווטרינר שטיפל בעדר הפגוע למשרד החקלאות והגיש תלונה ליחידת הפיצוח. ארגון 'חננו' שעקב אחר מהלך הדברים גילה כי היחידה סגרה את התיק מבלי שביצעה כלל חקירה אפקטיבית. לפני כחודש הגיש הארגון תביעה כנגד המנהל האזרחי בגין הנזק שנגרם לעדר, שגרם להפסד כספי של עשרות אלפי שקלים לבעל העדר. במקביל, הוציא הארגון לפני מספר שבועות דרישה דחופה ליחידת הפיצוח לחקור את האירוע, לאחר פניות חוזרות ונשנות שלא קיבלו תגובה:

"לאור חומר הראיות והתחדדות הראיות ואומדן הנזקים אשר מובאים בכתב התביעה, אין מנוס מלערוך חקירה פלילית ויסודית, גם אם הדבר נעשה לצערנו באיחור של שנתיים", נכתב בדרישה.

החוק וסמכויות האכיפה שבידיכם נועדו להגן על בעלי חיים, יהיה העבריין אשר יהיה. יתירה מכך, עבריינות ואכזריות זו כלפי בעלי החיים ובעליהם אשר נעשית בידי מי שנחזים להיות נציגי החוק משדרת לכלל הציבור זלזול בצערם של בעלי החיים ובסבל שנגרם לבעליהם".

ביום שלאחר שליחת המכתב, קיבלו בארגון 'חננו' הודעה מיחידת הפיצוח לפיה נפתח תיק החקירה מחדש. בימים אלו גובה היחידה עדויות מעדים שהיו בזמן ובמקום האירוע לצורך החקירה.

עו"ד חיים בלייכר מארגון 'חוננו' מסר: "אנו תקווה שהפעם, למרות שהדבר נעשה באיחור של שנתיים, החקירה תמוצה עד תום ויינקטו הליכים פלילים כנגד מי שפגע בעדר בניגוד לחוק ובניגוד למוסר".