מבצע נטיעות פלסטיני על אדמה ישראלית?

הרשות הפלסטינית ועמותת שמאל נורבגית מצהירות על מבצע לנטיעת אלפי דונמים באזורים בשליטה ישראלית - כתגובה להצהרת טראמפ.

שלמה פיוטרקובסקי , ז' בטבת תשע"ח

שטחי E1 ליד מעלה אדומים. הפלסטינים ינסו להשתלט באמצעות נטיעת עצים?
שטחי E1 ליד מעלה אדומים. הפלסטינים ינסו להשתלט באמצעות נטיעת עצים?
Flash 90

איגוד הוועדות החקלאיות ברשות הפלסטינית UAWC – הנחשב לגוף החקלאי המוביל אצל הפלסטינים, יצא בהכרזה לפיה ייטע עצים באלפי דונמים באיזורים אסטרטגיים בשטחי C, באזורים הנמצאים בשליטה ישראלית מלאה - וזאת בתגובה על הצהרת טראמפ על הכרה בירושלים.

"זוהי תגובה על החלטת טראמפ - בה הכריז על ירושלים כבירת מדינת הכיבוש הישראלי, אשר לוותה בהצהרה של ממשלת הכיבוש על בניית יותר מ 14,000 יחידות דיור בירושלים", הצהירו בארגון.

עוד הוסיפו כי "התגובה המחוייבת לפשע זה היא לחזק את העמידה האיתנה הפלסטינית על הקרקע. יש לשמר את הקרקעות הנמצאות בסכנת תפיסה והחרמה. חיזוק החקלאים ונטיעות באזורים אלו, יהפכו את הקרקעות למוגנות".

על פי הצהרת הארגון, המבצע יתמקד במספר אזורים אסטרטגיים: מזרח ירושלים, הפזורה הבדואית באיזור מעלה אדומים ושטח E1, ואזורים נוספים שבין ירושלים ויריחו. בנוסף יינטעו שטחים בין ירושלים ורמאללה.

באיזור גוש עציון, יתמקד המבצע בתקיעת 'טריז חקלאי' בין ביתר עילית לירושלים ובין ביתר עילית למרכז גוש עציון, וכן באיזור מזרח גוש עציון במרחב תקוע – בו ישנה השתלטות אינטנסיבית של הרשות מזה כשנתיים.

באיזור השומרון "הנמצא תחת התקפות מתנחלים", כלשונם, מתכננים הפלסטינים לנטוע באיזור הכפר קוצרא, שתושבים ממנו ערכו לאחרונה את הלינץ' כנגד טיול הבר מצווה שנערך בסמוך, וכן באיזור הכפר עוריף הסמוך ליצהר.

המימון למבצע מגיע מארגון נורבגי בשם NPA, הנתמך בין השאר על ידי גורמים רשמיים במפלגת העבודה הנורבגית. בשבוע שעבר נחתם הסכם בין מטה נורד, בכירה במפלגת העבודה הנורבגית ששימשה בעבר כסגנית שר במשרד ראש ממשלת נורבגיה, על העברת 20 מיליון דולר לטובת פעילותה של NPA ברשות הפלסטינית.

בתנועת רגבים אומרים כי מדובר בחלק מ'תכנית שורשים' - מהלך כולל שמפעילה הרשות הפלשתינית להשתלט על עשרות אלפי דונמים בשטחי C באמצעות עיבודים חקלאיים.

"הרשות הפלסטינית התחילה בגישה של עוד בית, עוד דונם ועוד עז, אבל בשנים האחרונות שינתה את הגישה", אומר ישי חמו, רכז יהודה ושמרון בתנועת רגבים.

"תכנית שורשים שואפת להשתלט על עשרות אלפי דונמים בעיבודים חקלאיים, מתוך כוונה מוצהרת שמדובר במהלך מדיני לחלוטין. בזמן שהרשות הפלשתינית דוהרת קדימה בעזרת מימון אירופי, ממשלת ישראל והמנהל האזרחי האמון על האכיפה, ישנים בעמידה ומפקירים את השטח", הוא מזהיר.