דיווח: תיק דובר שוברים שתיקה נפתח

המשטרה זימנה לחקירה פלסטיני לעדות בתיק, שסגרה פרקליטות המדינה לפני כחודש לאחר שקבעה כי עדותו של דין יישכרוף אינה נכונה.

ערוץ 7 , ז' בטבת תשע"ח

שוברים שתיקה
שוברים שתיקה
Photo by Tomer Neuberg/Flash90

חודש אחרי שקבעה שדין יששכרוף, דובר 'שוברים שתיקה' שיקר כשסיפר שהיכה פלסטיני בזמן שירותו הצבאי, הפרקליטות פותחת את התיק מחדש, כך דווח הערב בחדשות 2.

על פי הדיווח, הסיבה לחקירה המחודשת, בין היתר, היא עדות לפיה הפלסטיני שנחקר בפרשה, אינו האיש שהוכה על ידי יששכרוף.

בשוברים שתיקה אמרו בתגובה כי "בפתיחת התיק הפרקליטות מבטלת למעשה את קביעתה שדין שיקר - צעד חשוב וצודק שעליו יש לברך".

בפרקליטות אמרו כי "כל מידע רלוונטי אשר מעלה חשד בביצוע עבירה לכאורה מצדיק בדיקה של האפשרות לפתוח בחקירה".

נזכיר כי לפני כחודש החליטה המשנה לפרקליט המדינה על דעת פרקליט המדינה, לגנוז את תיק החקירה בעניינו של יששכרוף.

החקירה נפתחה לאחר שיששכרוף סיפר בסרטון שפרסם כיצד הכה פלסטיני במהלך שירותו הצבאי בחברון. שרת המשפטים איילת שקד ביקשה מפרקליט המדינה שי ניצן לפתוח בחקירה, ממנה עלה כי הדברים אשר תוארו על יששכרוף, לא אירעו כלל.

במכתב סגירת התיק נאמר כי "במסגרת החקירה, נחקר החשוד, נגבו הודעות מהמ"פ של החשוד בתקופה הרלוונטית, ונאספו חומרי חקירה שונים. ממכלול הראיות עלה כי האירוע שתואר על ידי החשוד מתאים לאירוע אחד בלבד, שבמסגרתו נעצר פלסטינאי בשם חסן ג'ולאני (להלן: ג'ולאני), בפברואר 2014.

"בחקירתו לא הכחיש החשוד את הדברים אשר נאמרו על ידו, והוסיף פרטים אודות מועד התרחשות האירוע המדובר ונסיבותיו. החשוד אף ציין כי 'הייתי חייב להפעיל כוח כדי לעצור אותו' וכי לא היה אפשר לאזוק את הפלסטינאי ללא שימוש בכוח.

''בהודעתו, אישר ג'ולאני כי נעצר לאחר שיידה אבנים לעבר החיילים, כפי שתיאר החשוד. אלא שג'ולאני הכחיש כי מעצרו לווה באלימות כלשהי מצד החיילים, חוץ משימוש בכוח לצורך איזוקו, פעולה אשר נדרשה נוכח התנגדותו לאיזוק. ג'ולאני טען כי לא הוכה, לא נחבל, לא דימם, לא הסתחרר ולא התעלף.

''מחומרי החקירה המצויים בתיק שנפתח נגדו בעקבות המעצר, לא עולה כל אינדיקציה לתלונה של ג'ולאני בדבר שימוש בכוח נגדו, ואין תיעוד לחבלות כלשהן על גופו, אשר לו אותרו, היו מחויבות ברישום עפ"י הנהלים. גרסתו של ג'ולאני באשר למהלך האירוע, עולה בקנה אחד עם גרסת מפקד הפלוגה של החשוד אשר היה במקום, ואשר מתאר את נסיבות המעצר, באופן זהה לאלה שמתאר ג'ולאני".

בפרקליטות סיכמו, "מכל האמור לעיל, עולה באופן ברור, כי גרסת החשוד לפיה הכה את ג'ולאני עד ש"דימם והתעלף", נסתרת ע"י ג'ולאני עצמו, על ידי מפקדו של החשוד וכן על ידי חומרי חקירה נוספים המצויים בתיק. מחומר החקירה ומהעדויות עולה אפוא כי מדובר בטענה שקרית, ומשכך הוחלט לסגור את התיק שנפתח נגדו, בחשד לשימוש באלימות קשה ובלתי מוצדקת, בעילת חוסר אשמה.