החוק לעקיצת לפיד

על פי ההצעה שהגיש ח"כ יעקב ליצמן, לא יוכל לכהן אדם כראש ממשלה בלי תואר אקדמי או בלי שירות צבאי סדיר.

חיים לב , ח' בטבת תשע"ח

ח"כ ליצמן
ח"כ ליצמן
צילום: מרים צחי

שר הבריאות לשעבר ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) הגיש הצעת חוק שעשויה למנוע מיו"ר 'יש עתיד' ח''כ יאיר לפיד להפוך לראש הממשלה.

על פי ההצעה, המהווה תיקון להצעת חוק יסוד: הממשלה, לא יוכל לכהן אדם כראש ממשלה ללא תואר אקדמי או ללא שירות צבאי סדיר. לפיד אינו מחזיק בתואר ראשון.

בדברי ההסבר לחוק נאמר כי ראש ממשלה בתפקידו נדרש לקבל החלטות גורליות בנושאים שונים בעלי אחריות רבה והשלכות משמעותיות. ''כל ראש ממשלה נדרש במהלך כהונתו לנושאים ביטחוניים מובהקים, ובהם פעולות צבאיות ולעיתים יציאה למלחמה. מן הנדרש שמי שאמון על החלטות שכאלו יהיה בעל הבנה בתחום והתמצאות במבנה הארגוני של צבא הגנה לישראל''.

עוד נאמר כי ''במדינת ישראל מתחוללות רפורמות רבות שבכולן שייכות כלכלית והשלכות רוחב, ועל כן מן הראוי שמי שמהווה ראש ההיררכיה יגלה הבנה גם בנושאים אלו, ועל כן עליו לסיים תואר אקדמי שיעניק בידיו כלים מקצועיים''.

בראיון שהעניק לרשת ב' הגיב יאיר לפיד ואמר כי "אין גבול לציניות, האיש שבמו ידיו מונע מהציבור שלו לקבל השכלה מדבר על השכלה", אמר לפיד. "המטרה היחידה שלו היא לפלג את הציבור הישראלי. זה לא יעבור. יכול להיות שאני טועה, כי אני פעם אמרתי שבקואליציה יש גבול לציניות ולכיעור והם מפתיעים.

''לפני חצי שנה העברנו את חוק האוטיסטים הוא עדיין תקוע בוועדה, גם הנכים, גם חוק הטרור, אבל חוק ההמלצות תפור לבן אדם אחד", תקף לפיד.