חקלאי גדרה זועמים
אדמות הביל"ויים עוברות לידיים ערביות

רשת המקבצים הבדואים שהוקמה באיזור גדרה הוציאה מהבית את החקלאים לכנס חירום. "70 שנה לאחר הקמת המדינה, נמשך המאבק על אדמות הלאום"

ערוץ 7 , י"א בטבת תשע"ח

השתלטות בגדרה
השתלטות בגדרה
צילום: תנועת רגבים

עשרות חקלאים מגדרה ויישובי הסביבה נפגשו השבוע למה שהם כינו 'מפגש חירום' בעקבות מגמה מסיבית ומתמשכת של רכישת קרקעות באיזור על ידי ערבים.

בפאנל הדוברים בכינוס השתתפו אלכס חפץ, מנכ"ל חברת הימנותא, ראש המועצה האזורית ברנר דורון שידלוב, העיתונאי יועז הנדל, מפקד תחנת משטרת יבנה, ועמיחי יוגב, מנהל הפעילות של תנועת רגבים בדרום ובשפלה.

בשנתיים האחרונות הוקמה באיזור רשת מקבצים בלתי חוקיים על ידי ערבים ובדואים, תופעה המתאפשרת הודות לרכישה חלקית של קרקע באופן חוקי, הנמשכת בהשתלטות אגרסיבית על קרקעות פרטיות סמוכות, השייכות לחקלאים יהודיים באיזור גדרה, רחובות, בסיס תל נוף והמושבים הסמוכים.

עמיחי יוגב מתנועת רגבים סקר בפני המשתתפים את היקפי התופעה, שנחשפה הודות למעקב הסמוי שביצע איש קש מטעמם.

המעקב העלה כי חלק ניכר מעסקאות אלו, בוצעו גם תוך העלמת מס של מאות אלפי שקלים, וכי מתחת לחממות החקלאיות המוקמות בשטח, מסתתרים שימושים בלתי חקלאיים בעליל: מבני מגורים, קולטים סולאריים לאספקת חשמל, צלחות לווין, פאב מאולתר ואפילו בריכות שחיה.

מפגש חירום
צילום: רגבים

"אפשר לומר בעצם כי מדובר בתנועה ציונית הפוכה", אמר העיתונאי יועז הנדל שנתן סקירה היסטורית על המתרחש באיזור. "רק שהפעם הקרקעות עוברות מהיהודים לערבים. זה חוקי במדינה דמוקרטית. זכות הקנין חשובה אבל אי אפשר להמלט מהמחשבה על המשמעות ההיסטורית. באדמות החלוצים, שבעים שנה לאחר הקמת המדינה, המאבק על אדמות הלאום עדיין ממשיך להתנהל".

אלכס חפ"ץ מנכ"ל הימנותא ששמע את הדברים אמר לחקלאים כי יו"ר קק"ל וההנהלה, הנחו את הגורמים המקצועיים בקק"ל באמצעות הימנותא, לרכוש במחירי שוק מחקלאים ומבעלי קרקע קרקעות במתחם זה ובכל מקום.

"קק"ל תתכלל את האירוע ותרתום גופי ממשל שונים כמו רשות המסים, פיקוח על הבניה, סיירת ירוקה, רשות מקרקעי ישראל וכל גוף שיוכל לסייע להפסיק את התופעה", ציין חפץ.