"אזלת יד ופגיעה בקדושת הכותל"

מרכז ליב"ה שיגר מכתב תקיף לרב הכותל, הרב שמואל רבינוביץ', בו נטען כי ביכולתו לבלום את הפרובוקציות של נשות הכותל.

ערוץ 7 , ח' בטבת תשע"ח

נשות הכותל. ארכיון
נשות הכותל. ארכיון
צילום: מיכל פתאל

מרכז ליב"ה שיגר מכתב תקיף לרב שמואל רבינוביץ', רב הכותל והמקומות הקדושים, זאת מה שמגדירים במרכז "הפגיעה המתמשכת בקדושת הכותל".

המכתב נשלח בעקבות תפילת ראש חודש בשבוע שעבר ברחבת הכותל, בה הגיעו לטענת אנשי המרכז פעם נוספת קבוצת נשים מ'נשות הכותל' על מנת להפריע את הסדר במקום ולא לאפשר למתפללים הרבים הפוקדים את המקום מדי ראש חודש להתפלל בשלווה, ואף הכניסו ספר תורה למקום בצורה בלתי חוקית ובניגוד לתקנות.

במכתב צוין שבמשך תקופה ארוכה מתארגנות תפילות ראש חודש של אלפי מתפללים ומתפללות בכותל המערבי בקדושה ובטהרה ותפילות אלו מופרעות באופן קבוע על ידי הנשים הרפורמיות.

עוד הוסיפו כותבי המכתב, "אנו מקבלים תלונות רבות של נשים ושל גברים המוחים על אזלת היד של סדרני הקרן למורשת הכותל ושל המשטרה, אשר מאפשרים לקומץ נשים להפר את השלווה ולפגוע בקדושת הכותל. אותו קומץ הופך את הכותל למעין שדה קרב. אנו דורשים, אחת ולתמיד, לשים סוף לביזיון ולהרחיק את קומץ 'נשות הכותל' מהרחבה. יש למנוע מנשים ספורות לפגוע בהמוני מתפללים ומתפללות, בקדושת הכותל ובאווירת הרוממות המיוחדת לו".

בסיום המכתב פונים אנשי מרכז ליב"ה לרב רבינוביץ' ותוקפים אותו אישית, "כגורם האחראי על קדושת המקום, בכוחך לשים קץ לתופעה המבזה. אנו מצפים כי תרחיק את קומץ 'נשות הכותל' מהרחבה ותחזיר את השקט והשלווה למקום הקדוש".

במרכז ליב"ה מסבירים את הרקע למכתב, "לצערנו הכותל הפך למקום של פרובוקציות ומחלוקת. מבחינתינו הרב רבינוביץ שהוביל בתחילה את מתווה הכותל הרפורמי עתה גורר רגליים בכל הקשור לנשות הכותל. ביכולתו למנוע בזיון זה. אנו מצפים ממנו לקחת אחריות ולשמור על קדושת המקום".