איך לבחור רכב למשפחה?

אלו שיקולים צריכים להיות ברכישת רכב? מדובר בהחלטה רצינית, שכן רכב התחזוקה שלו מהווה סעיף משמעותי בתקציב הבית.

תוכן שיווקי , ח' בטבת תשע"ח

רכב. משפחתי
רכב. משפחתי
צילום: ISTOCK
אף נהג לא יכול לדמיין את עצמו ללא הרכב שלו. כשאתה מכניס את הרכב שלך למוסך או נפרד ממנו בגלל סיבה אחרת כלשהי, ההרגשה היא כאילו לקחו לך את הרגליים. משפחה בלי רכב היא משפחה מקורקעת, שפשוט אין לה איך להתנייד ממקום למקום, לטייל או לבקר חברים ובני משפחה. אבל אלו שיקולים צריכים להיות לך בבואך לרכוש רכב חדש? מדובר בהחלטה רצינית, שכן רכב עולה הרבה מאד כסף, והתחזוקה שלו מהווה סעיף משמעותי בתקציב הבית.

להתאים את הרכב להרכב המשפחתי

משפחה עם ארבעה ילדים לא תקנה רכב שכולל חמישה מקומות, זה ברור, אבל מה לגבי גילאי הילדים למשל? גם הם פקטור משמעותי בחישובי הקנייה. למשל, אם למשפחה יש שני ילדים קטנים שיושבים בבוסטרים או בכיסאות בטיחות של תינוקות – צריך לבדוק אם יש מספיק מקום במושב האחורי לשני בוסטרים, במיוחד אם יש עוד ילד שצריך לשבת ביניהם. אם הילדים עדיין יושבים בעגלות, צריך לבדוק אם תא המטען יכול להכיל עגלה אחת לפחות. אם בן המשפחה נזקק לקביים, קלנועית או כסא גלגלים מתקפלים, גם זו סוגיה שמצריכה בדיקה.

אם יש ילדים מתבגרים במשפחה, צריך לוודא שהמושב האחורי ארוך דיו כדי שהם לא ייאלצו להיצמד אחד לשני (אלא אם כן אתם ממש רוצים לשמוע צרחות וריבים בכל נסיעה), ושיהיה מרחק סביר בין המושבים הקדמיים למשוב האחורי כדי שהמתבגרים יוכלו ליישר את רגליהם בנוחות יחסית. כמו כן, במדינה חמה כמו שלנו צריך לוודא שהמזגן פועל גם בחלק האחורי של המכונית: במכוניות משפחתיות רבות, חלקן דווקא מתקדמות ויוקרתיות, עדיין לא השכילו לפצל את המזגן כך שיקרר (או יחמם) גם את החלק האחורי של הרכב. התאמה של סוג הרכב לסוג ההרכב המשפחתי מצריך הרבה דיוקים ומחשבה: מספיק שהילדים לא יכולים ליישר את הרגליים בנסיעה ארוכה, או שמושבי הרכב אינם נוחים ואנשים מבוגרים יוצאים ממנו עם כאבי גב בשביל להרוס את חווית הטיול והנסיעה.

להתאים את הרכב לסוג השימוש העתידי

האם אתם משפחה שאוהבת לקרוע את כבישי הארץ ולנסוע בכל שבת בשבילים הכי בוציים, הכי נידחים, בעליות של הדרום ובמדבריות של הדרום? אם כך, כדאי לרכוש רכב שטח. אם אתם משפחה שנוסעת הרבה קילומטרים באופן קבוע (בגלל שרוב בני המשפחה מפוזרים במקומות שונים בארץ, בגלל שאתם אוהבים לטייל בכל פעם במקום אחר – ועוד) יתכן שאתם צריכים להתאים לעצמכם דווקא רכב אמין וחסכוני בדלק. משפחה שמטיילת עם הרבה תיקים, מזוודות או חפצים גדולים אחרים צריכה מכונית עם תא מטען גדול מאד. מי ינהג ברכב זוהי גם סוגיה שצריכה להשפיע: האם זה האב שעובד בעיר וסובל ממצוקת חנייה (ולכן זקוק לאוטו שאינו גדול במיוחד), או האם שנוסעת בכל יום קילומטרים רבים בעבודתה כסוכנת, וזקוקה לאוטו גדול עם תא מטען מרווח? האם הנסיעה היומיומית תהיה בכבישים בין עירוניים רגילים, או שתהיינה הרבה נסיעות בכבישים מאתגרים יותר?

להתאים את הרכב לתקציב הקנייה ותקציב התחזוקה

מן הסתם, רובנו לא יכולים לרכוש את רכב החלומות שלנו, ואחרי שעשינו את כל הבדיקות וההתאמות שלנו לגבי הרכב המשפחתי שאנו מחפשים נצטרך לפעמים להתפשר. בארץ מחירי הרכבים החדשים גבוהים מאד, וגם יש לקחת בחשבון את העלות השוטפת של תחזוקת הרכב: כמה דלק האוטו הזה צורך ביחס למכוניות אחרות באותה קטגוריה, , האם הטיפולים חייבים להתבצע במוסך מורשה שבו המחירים גבוהים יותר (על פי דרישת האחריות של היצרן במידה וזה אוטו חדש), האם הביטוח לרכב כזה יעלה לכם יותר, או פחות, מכפי שהוא עלה לכם באוטו אחר?

ביטוח חובה לרכב מורכב, מבחינת המחיר שלו, מפרמטרים שלוקחים בחשבון את סוג הרכב וסוג הנהג: איזה דגם הרכב שלך ומה שנת הייצור שלו, האם הותקנו בו מערכות בטיחות ועוד. אם אתה נהג זהיר אתה מקבל הנחה, אם אתה נהג צעיר תשלם יותר - ואם את אשה תשלמי פחות בחברות ביטוח מסוימות (הוכח שנשים מעורבות פחות בתאונות דרכים). את כל הנתונים האלה אתם צריכים לאסוף, יחד עם המחיר של הרכב, היכולות שלו וההתאמה שלו למשפחה שלכם, ולהחליט על הרכב שהכי מתאים לכם. נסיעה נעימה!