ח"כים לרבנות: לבחון היחס להר הבית

השדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית קוראת לרבנות הראשית לישראל לבחון מחדש את יחסה לעליה להר הבית בזמן הזה.

חזקי ברוך , ח' בטבת תשע"ח

כינוס שדולת הר הבית
כינוס שדולת הר הבית
צילום: דוברות

השדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית ערכה היום (שני) כינוס מיוחד בראשות ראשי השדולה ח"כ יהודה גליק ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי.

הכינוס התקיים בהשתתפות איגוד הרבנים למען הר הבית שהוקם לאחרונה, ובשיתוף ארגון הסטודנטים למען הר הבית והקרן למורשת הר הבית.

במפגש שעסק בנושא: "הרבנות והר הבית" והשתתפו בו עשרות רבנים ופעילים, הופצה קריאה של השדולה לחיזוק הקשר היהודי להר הבית לרבנות הראשית לישראל לבחון מחדש את יחסה לעליה להר הבית לפי כללי ההלכה.

העיתונאי ופעיל הר הבית ארנון סגל ביצע סקירה היסטורית על עלייתם של גדולי ישראל להר הבית מאז חורבן המקדש, ועל התפתחות העמדה השוללת את העלייה להר אל מול העמדה המקורית שקובעת שאפשר לעלות להר בקדושה ובטהרה בלבד.

יו"ר סיעת הבית היהודי, ח"כ שולי מועלם-רפאלי, ציינה "יש איזו תופעה שפוסלים רבנים ואת התורה שלהם רק בגלל שהם שייכים לזרם 'מסוים' בחברה הישראלית או שעמדתם בנושא הלכתי הפוכה מעמדת הפוסלים. הפסיקה של הרבנים שיושבים כאן מתבססת כולה על התורה ועל ספרות חז"ל. הפסיקה נובעת בין השאר עקב המציאות בה העולם הערבי פועל למחוק כל זיקה שלנו להר הבית, ובהתאם בציבור הישראלי משתרשת התפיסה של משה דיין כי הר הבית לערבים והכותל ליהודים".

"מספר היהודים שעולים להר הבית נמצא במגמת עלייה. יהודים שמבקשים לעלות להר הבית בקדושה ובטהרה מסתמכים על פסיקתם של גדולי ישראל ועל מדריכים שמוליכים אותם במרחבים המותרים.
לפיכך אני קוראת לרבנים הראשיים לקיים בחינה מחודשת של העלייה להר הבית. לקיים דיון של הלכה למעשה יחד עם ציבור הרבנים שתומך בעליה להר", הוסיפה.

ח"כ יהודה גליק הוסיף, "אחת התחושות הקשות כשאני לומד על הקמת מדינת ישראל, שאתה שומע טענות של רבנים על כך שמדינת ישראל היא 'חילונית'. ואתה אומר להם: אם אתם הרבנים היתם מצטרפים למדינה בהקמתה, הייתם משפיעים עליה, במקום זה רוב הרבנים התנגדו לה ואז התפלאו למה היא חילונית".

לדבריו, "רוב רובם של העולים להר בית ה' היהודים עושים זאת בקדושה ובטהרה, ובעיקר בענווה וביראת שמים ובמורא מקדש. אנחנו לא עולים להר הבית כדי להפגין, אנחנו עולים כדי לראות את פני ה'. חשוב לנו שההנהגה הרבנית תיקח את ההובלה. ויותר מזה – גם אם ההנהגה הרבנית תגביל אותנו בתוך הר הבית במקומות שאליהם מותר לעלות, אני מקבל על עצמי את הנחייתם ואני מוכן לקבל כל הנחיה של הרבנות הראשית בענין זה. אך אי אפשר לקיים מורא אב ואם באמצעות בריחה מההורים וכך אי אפשר לקיים מורא מקדש באמצעות בריחה ממנו".

הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש, ציין "היום יש מציאות של הכחשת החורבן שהיה והכחשת המקדש. חברי שהיו איתי ביום שחרור ירושלים לפני יובל שנים לא שאלו שאלות של איפה הגבולות. חיילים שילמו בחייהם באותה מלחמה מתוך ידיעה מהו הר הבית עבורנו. לא צריך להתרגש מהקריאות שלא לעלות להר הבית. זה עוד ישתנה. האמונה שיש בקרב האנשים העוסקים בזה תחולל את השינוי".

הרב מנחם מקובר שהשתתף אף הוא בכינוס קרא לחשיבה מחדש בנושא "אנחנו מתפללים כל יום ומייחלים למקדש, אבל איפה אנחנו בפועל בנושא הזה?! איסורי הכרת שנורא מאיימים עלינו סביב סוגיית מורא המקדש יוצרים פה התייחסות שאיננה נכונה ויש לתקן אותה. יש לנו עובדות הלכתיות בשטח על האזורים המותרים בהר. העזרה היא בסך הכל 5% מהר הבית. לכן מי שרוצה לעלות בקדושה ובטהרה - יש לאפשר לו. לכן לטווח הארוך צריך לפעול מול הרבנות הראשית להסרת האיסור".