הסכם היסטורי במשק החשמל

הצוות הממשלתי בראשות משרדי האוצר והאנרגיה הגיע לסיכום עם חברת החשמל וההסתדרות על מתווה הרפורמה בחברת החשמל.

עדו בן פורת , ט' בטבת תשע"ח

שי באב"ד
שי באב"ד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הצוות הממשלתי לרפורמה במשק החשמל ובחברת החשמל, בראשותם של מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, ומנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הגיע הלילה (רביעי) להסכמות עקרוניות לגבי מתווה הרפורמה בחברת חשמל.

ההסכם יסדיר את השלכות הרפורמה שגובשה במשק החשמל על עובדי חברת החשמל, במסגרתן הצדדים יקיימו מו"מ מרתוני לשם ניסוח הסכם קיבוצי מפורט בנושא בתוך 45 יום.

שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "לאחר עשרות שנים, תם עידן המונופול. התחרות מגיעה היום גם למשק החשמל. הרפורמה ההיסטורית עליה סיכמנו היום לאחר 20 שנים של ניסיונות, תגביר את התחרות במשק החשמל, תביא להתייעלות דרמטית של החברה ובעתיד גם להפחתת מחירי החשמל עבור האזרחים''.

לדברי כחלון, ''מדובר ברפורמה מורכבת שהיא פרי שיתוף של כל גורמי הממשלה. לאזרחי ישראל מגיע משק חשמל תחרותי, חדשני ובמחירים הוגנים וזה מה שהם מקבלים היום".

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ, אמר "השגנו רפורמה היסטורית במשק החשמל לאחר כ- 20 שנה של ניסיונות כושלים. כפי שאמרתי בתחילת השנה, שנת 2017 הפכה לשנת ההכרעה בסוגייה זו. הרפורמה שאנחנו משיקים, שתאפשר לנו לפתח משק חשמל מודרני ויעיל, תבזר את מערכת ייצור החשמל, תשפר את הביטחון האנרגטי, תעודד תחרות ויעילות במשק החשמל ותביא להורדת מחירי החשמל בעתיד.

''הרפורמה תביא להתייעלות בחברת חשמל ולהבראת מצבה הפיננסי, וכן תביא לכניסת הסקטור העסקי לייצור החשמל ולתחרות באספקת החשמל, באופן שיוביל גם לשיפור במערכת החשמל. אני מודה לאנשי משרד האנרגיה, משרד האוצר, חברת החשמל, רשות החשמל, ההסתדרות וועד העובדים והרשות להגבלים עסקיים, על הנחישות והגמישות שגילו, כדי להגיע לרפורמה המיוחלת", הדגיש שטייניץ.

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, אמר כי "לאחר שנתיים של עבודת מטה ממשלתית רחבה ומעמיקה, וחודשים של דיונים אינטנסיביים, אני שמח להיווכח כי הצלחנו להגיע להסכמות עקרוניות. יחד עם זאת, עלינו לזכור כי עוד רבה הדרך וכי עוד עבודה רבה לפנינו לפני הגעה אל הסכם מפורט בעניין. יישום ההסכמות והוצאתה לפועל של הרפורמה יבטיחו את הגברת התחרות בייצור, הרחבת ההשקעות ברשת החלוקה וההולכה בהתאם לצרכי המשק, חיזוק האיתנות הפיננסית של החברה והתייעלותה לטובת כלל צרכני החשמל בישראל.

באב"ד הוסיף, ''אני מבקש להודות לכלל חברי הצוות הממשלתי, הנהלת חברת החשמל ונציגי העובדים וההסתדרות, שלקחו חלק בדיונים על העבודה המאומצת שהשקיעו ושעוד ישקיעו בעתיד בקידומה של רפורמה חשובה זו".

מנכ"ל משרד האנרגיה, אודי אדירי, הסביר כי "הרפורמה במשק החשמל, תאפשר את קידום משק האנרגיה כולו והפיכתו למשק תחרותי יותר, אמין יותר ויעיל יותר. משק האנרגיה מבוסס על ייצור מתקדם בטכנולוגיות נקיות, רשת חשמל אמינה ושירות מיטבי לצרכן".