סערה בוועדת הכספים

האופוזיציה מתנגדת לקיום דיון על העברות תקציביות במקביל לדיון על חוק ההמלצות במליאה. גפני הזהיר: "השירות לציבור ייפגע".

חזקי ברוך , ט' בטבת תשע"ח

ועדת הכספים
ועדת הכספים
צילום: חזקי ברוך

תחת מחאת האופוזיציה, החלה הבוקר (ד') ועדת הכספים דיון מרתוני על העברות תקציביות של סוף שנת התקציב 2017.

מדובר בפניות תקציביות רבות של משרדי ויחידות הממשלה לגבי כספים שנועדו לממן פעולות ופרויקטים שנמשכים מעבר לשנה הקלנדרית.

נוכח הדחיפות, ימים ספורים לפני סוף השנה, ונוכח העובדה שעפ"י החוק, אם העברת הכספים לא תאושר, הכספים יחזרו לקופת האוצר ופרויקטים רבים יתעכבו למשך חודשים, החליט יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) לקיים את הדיון, אף שהדבר נעשה במקביל לדיון בחוק ההמלצות במליאת הכנסת.

האופוזיציה מצידה, ממשיכה את הפיליבסטר המתקיים במליאה גם בדיון בוועדה. חברי אופוזיציה הורחקו מהדיון לאחר שהפריעו לקיום הדיון.

יו"ר הוועדה, ח"כ גפני, הסביר כי "מתוך אחריות להתנהלות המדינה, החלטתי לקיים את הישיבה על ההעברות התקציביות של סוף שנה, למרות שזה במקביל לדיון על חוק ההמלצות במליאה. לא צריך לתת לחילוקי הדעות פה בתוך הבית לעכב פרויקטים ועבודה סדירה של משרדי הממשלה".

גפני הוסיף כי ''עפ"י הסיכומים עם יו"ר הכנסת הדיונים על ההעברות יתקיימו עד שיתחילו ההצבעות במליאה והמשך הדיונים בימים הבאים".

חברי האופוזיציה הביעו תרעומת על קיום הדיון ואמרו ש"קיומו פוגע ביכולתם לנאום במליאה נגד חוק ההמלצות המושחת". ח"כ חיים ילין (יש עתיד) קרא "לעצור את הדיון בחוק ההמלצות במליאה עד לסיום הדיונים בהעברות התקציביות הדחופות של סוף שנה. ההעברות התקציביות באמת דחופות, חוק ההמלצות בהחלט יכול להידחות". ח"כ ילין הוצא מהדיון ע"י יו"ר הוועדה גפני, לאחר שלא איפשר לקיים את הדיון.

ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) טענה כי "ההעברות האלה לא פחות מושחתות מחוק ההמלצות. יש פה העברות ידועות מראש שנדחו בכוונת מכוון לסוף שנה על-מנת שבטענת דחיפות ועדת הכספים תאשר אותן ללא דיון מעמיק. חלק גדול מהפניות התקציביות כאן חוזרות על עצמן מדי שנה. בנוסף, יש פה קיצוצים בדברים חשובים, בשירותים חברתיים חיוניים".

ח"כ שפיר הוסיפה, "הדיון פה לא חוקי. אי אפשר כשהכנסת בדיון על חוק שאין בו שום דחיפות וניתן היה לדחות אותו לעוד שבוע שבועיים, מקיימים במקביל דיון על שינויים בתקציב. אני צריכה ללכת לנאום נגד חוק ההמלצות, מה שלא מאפשר לי להיות כאן ולשאול שאלות על ההעברות. זה הופך את ועדת הכספים לחותמת גומי. העברות להתנחלויות על חשבון קיצוצים בתקציבים לנגב-גליל, זה מה שיוצר את הדחיפות??!".

כאמור, גם ח"כ שפיר הורחקה מהדיון לאחר שלא איפשרה לקיים את הדיון כסדרו.

דברי חברי הכנסת מהאופוזיציה עוררו סערה וחילופי דברים קשים ביניהם לבין חברי הקואליציה. לאחר שחברי אופוזיציה, כחיים ילין ויואל חסון כינו את ההליך בוועדה "מושחת כמו חוק ההמלצות" קרא לעברם רכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד): "חוצפנים. אתם מדרדרים את השיח בבית הזה. יש פה עניינים דחופים שמחייבם דיון ואתם מנסים בשביל תרגיל פוליטי לעכב אותם".

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) דווקא שיבח את יו"ר הוועדה ואת עמידת ועדת הכספים בשנים האחרונות בנוהל ההעברות שמחייב דיון בשקיפות מלאה. "אני משבח אותך על העמידה בנוהל, גם האופוזיציה יכולה להגיד מילה טובה ליו"ר על העיכובים שהובילו לכך שהדיון בהעברות האלה נעשה ברגע האחרון, רק מכיוון שלא עמדו בנוהל ולא העבירו את כל הפניות התקציביות על כל ההסברים הנדרשים".

הדיון נמשך וחברי האופוזיציה מגישים בקשות רביזיה (בקשות להצבעות חוזרות - ח"ב) על ההעברות התקציביות, מה שיחייב הצבעות חוזרות על הבקשות התקציביות.