המשטרה מכחישה טענות הפמיניסטיות

משטרת ישראל מכחישה את המספרים שפורסמו לגבי שיעור הנשים שנרצחו, ואשר התלוננו לפני כן במשטרה.

גיל רונן , י"ב בטבת תשע"ח

מתוך דו"ח הממ"מ
מתוך דו"ח הממ"מ
צילום מסך

משטרת ישראל מכחישה את המספרים שהפיצה העיתונות הפמיניסטית לגבי נשים שנרצחו והתלוננו לפני כן במשטרה על אלימות נגדן.

בפרסומים לכבוד "יום המאבק באלימות נגד נשים" נכתב בכלי תקשורת שונים כי בשנתיים האחרונות (2016-2015), מחצית מן הנשים שנרצחו בידי בני זוגן התלוננו ל פני כן במשטרה על אלימות נגדן. על פי הדיווחים, בכל אחת מהשנתיים הללו נרצחו 11 נשים ע"י בני זוג ובני זוג לשעבר, ומתוכן חמש התלוננו במשטרה.

משטרת ישראל הכחישה את הטענה.

מהמשטרה נמסר לנו כי "הטענה על כך שמחצית מהנשים שנרצחו על ידי בני זוגן התלוננו במשטרה לפני הרצח, לא נכונה ואין לה כל אחיזה במציאות".

הפרסומים בתקשורת מסתמכים על דו"ח של מחלקת המידע והמחקר של הכנסת (ממ"מ), שהוגש לוועדה לקידום מעמד האישה לקראת דיון בנושא רצח נשים בחודש שעבר.

בדוח הממ"מ נכתב כך: "בשנתיים האחרונות (2016-2015) כמעט מחצית מן הנשים שנרצחו בידי בני זוגן היו מוכרות למשטרה על רקע של אלימות במשפחה (חמש נשים מתוך 11 בכל אחת מהשנים האמורות)."

בדו"ח נכתב כי הנתונים מסתמכים על מידע שהועבר לממ"מ מלשכת השר לביטחון פנים.

כאמור, המשטרה מכחישה את הנתונים.

ביקשנו מדובר הכנסת להעביר לנו את המסמך שהעבירה המשטרה לממ"מ אך לא קיבלנו כל התייחסות לפנייתנו.

נציין כי מדי שנה מתגלעה מחלוקת בין המשטרה לבין ארגוני נשים וגורמים פמיניסטיים אחרים לגבי נתוני רצח נשים. הפמיניסטיות נוהגות לנפח את מספרי הנרצחות, לעיתים פי שתיים ויותר. במקרה שלפנינו, מטרתן היא ליצור לחץ על המשטרה, ולייצר תחושה שהמשטרה אשמה ברציחות, בכך שלא פעלה בזמן. לחץ זה מאפשר לארגונים לגרום למשטרה לאמץ מדיניות נוקשה יותר כלפי גברים.

הכותב הוא יו"ר תנועת המשפחה.