מפגן טורקי אנטי ישראלי על הר הבית

המעורבות הטורקית במתרחש בירושלים גוברת. בין השאר התקיימה עצרת אנטי ישראלית של מאות בני נוער בחסות טורקית בהר הבית.

שמעון כהן , ט' בטבת תשע"ח

תוקפים על ההר
תוקפים על ההר
צילום: עיסאם האשלמון. פלאש 90

תחת הרדאר התקשורתי הישראלי, שהעדיף ככל הנראה שלא לתת במה לדיווח על כך, התקיים בהר הבית מפגן אנטי ישראלי ענק בהובלת פעילים טורקים. ילדים ונערים חבשו תרבושים טורקיים, נופפו בתמונותיו של מנהיג טורקיה ארדואן וקראו קריאות בגנותה של ישראל.

על המפגן המושתק הזה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מאור צמח, מארגון 'לך ירושלים'. "מדובר בתהליך ארוך של רצון טורקי לקחת חלק במאבק על ירושלים בכלל והר הבית בפרט. מושקע בזה הרבה כסף והרבה הסתה. זה נובע מהרצון טורקי לחולל מחדש את האימפריה העותומאנית".

מוסיף צמח ומזכיר כי כחלק בלתי נפרד ממהלך טורקי כולל "בעקבות הצהרת טראמפ ארדואן מנסה להוביל מהלך כלל ערבי בנושא ירושלים. פעילים טורקיים מגיעים להר הבית ומיצרים שם אווירה נגד ישראל וקריאות הסתה נגד ישראל".

במסגרת זו התקיימה ביום שישי האחרון "עצרת גדולה של כמה אלפים בהובלת פעילים טורקיים". לדברי צמח מדובר בחלק מתהליכים מתמשכים המתרחשים במזרח העיר, ותהליכים אלה כוללים את פעילותן של עמותות טורקיות שבאצטלה של עזרה לנזקקים נכנסות לליבם ולחייהם של תושבי מזרח ירושלים, ובכוח המצטבר בידם מקיימות מפגני שנאה נגד ישראל.

עמותות אלה כוללות בין השאר חלוקת מזון לנצרכים, עמותות חינוך המארגנות מפגשים לבני נוער מערביי ירושלים באיסטנבול עם ראש העיריה המקומי המביע תמיכה במאבקים נגד הכיבוש הישראלי, מימון חוגים ועוד. צמח מזכיר כי גם תנועת החמאס החלה את דרכה כתנועת חסד וצדקה, ובהתאם יש לנהוג גם בעמותות אלה.

לטעמו על מקבלי ההחלטות בישראל להבין את משמעות השפעה הטורקית בישראל ולפעול מול פעילים אלה כפי שנוהגים כלפי אנרכיסטים ופעילי BDS, "אם פעילים ישראלים היו פועלים נגד המדיניות הדיקטטורית של ארדואן הם לכל הפחות היו נעצרים".

ומה באשר לכוחות הביטחון? אותם צמח אינו במקר. הוא מאמין שאלה פועלים על פי מיטב יכולותיהם והבנתם את המציאות הביטחונית, ובאשר למפגן ההמונים ביום שישי האחרון הוא מזכיר כי "המדיניות בימי שישי היא שלא להתערב התערבות ביטחונית בהר הבית. מדובר בהחלטה של מדיניות שצריכה להחליט אם הפעילים הלו נכנסים לישראל או מושלכים חזרה לטורקיה".