קנסות על אוניברסיטאות – טוב ליהודים?

בריטניה תתחיל כנראה לקנוס אוניברסיטאות שימנעו קיום הרצאות שנויות במחלוקת. האם הדבר יפגע בישראל או דווקא יסייע לה?

גיא כהן , ט' בטבת תשע"ח

Manchester University
Manchester University
iStock

ממשלת בריטניה עשויה לקנוס אוניברסיטאות שימנעו קיום הרצאות שנויות במחלוקת. השר האחראי על האוניברסיטאות, ג'ו ג'ונסון, אמר אתמול (שלישי) שהמנהג למנוע את הופעותיהם של מרצים אורחים מעוררי-מחלוקת פוגע בדיון הציבורי.

לדבריו, אוניברסיטאות שיחסמו דוברים עלולות לשלם על כך בקנסות שיוטלו עליהן, החל מחודש אפריל – המועד בו רגולטור חדש, "משרד הסטודנטים", יקבל את הכוח להטיל קנסות שכאלה על אוניברסיטאות שאינן מקיימות את חופש הביטוי.

"באוניברסיטאות באמריקה ובאופן מדאיג גם בבריטניה, ראינו דוגמאות לקבוצות השואפות להשתיק את מי שלא מסכימים איתן", אמר ג'ונסון בנאום שנשא בפסטיבל "לימוד" היהודי בברמינגהם. "אסור שניתן לזה לקרות. לאנשים צעירים צריכה להיות הגמישות והביטחון העצמי לאתגר דעות שנויות במחלוקת, ולהשתתף בדיונים פתוחים, כנים ודקדקניים".

מרצים תומכי ישראל מתלוננים מזה שנים על כך שאוניברסיטאות מסוימות בבריטניה חוסמות את גישתם אליהן. ואולם, כפי שמציינת סוכנות הידיעות JTA, על אוניברסיטאות אחרות נמתחה ביקורת משום שמנעו כניסתם לקמפוס של מרצים אנטי-ישראליים, כולל כאלה המשויכים לקבוצות טרור.

ב-2013 מנעו סטודנטים מתפרעים את נאומו של בעל תפקיד בשגרירות הישראלית, אשר הוזמן לדבר באוניברסיטה. ואולם, זכורים גם מקרים הפוכים, של מניעת דיבור ע"י דוברים אנטי-ישראליים, אנטישמיים ומכחישי שואה.