"עושים דברים קשים לעתיד טוב יותר"

במסיבת עיתונאים שקיימו, שטחו ראשי הפועל ת"א את האירועים סביב סערת משחק הדרבי. "מתנצלים בפני מי שיימנע מהם לראות את המשחק"

נרי וייס , ט' בטבת תשע"ח

פרנקו עם רמי כהן ורביב לימונד. הדרבי לא ישודר?
פרנקו עם רמי כהן ורביב לימונד. הדרבי לא ישודר?
צילום: עודד קרני, מנהלת הליגה

מתבצרת. הפועל ת"א מסרבת לוותר ולהרים ידיים, זוהי השורה הסופית שעולה ממסיבת העיתונאים המיידית שקיימו הערב (רביעי) מועדון הכדורסל של הפועל ת"א.

מסיבת העיתונאים המיידית התקיימה לאור אירועי הימים האחרונים סביב סערת משחק הדרבי התל אביבי במסגרת רבע גמר גביע המדינה בכדורסל.

כזכור, בהפועל ת"א דרשו עוד בטרם הוגרלה זהות היריבה כי משחקה בגביע יתקיים במוצאי השבת, ואילו לאחר ההגרלה קבעה זכיינית השידור, ערוץ הספורט יחד עם מכבי ת"א, שאחד מבעליה מחזיק במניות גם בערוץ הטלוויזיה כי המשחק יתקיים ביום ראשון, יומיים לפני משחק הדרבי שנקבע במסגרת הליגה.

במסיבת העיתונאים שטח יו"ר המועדון האדום רמי כהן את השתלשלות האירועים, והודיע כי הם מתעקשים על איומם כי אם מועד המשחק לא ישתנה למוצאי השבת, לא יאפשרו לערוץ הספורט לשדר אותו באולמם.

"נקבע לנו משחק דרבי ביום שלישי הקרוב, כבר לפני כשלושה שבועות", אמר כהן "אחרי שעלינו לרבע גמר הגביע הבנו שמאחר שאנחנו משחקים ביום שלישי מול מכבי ת"א במסגרת הליגה, אין היגיון בכך שנשחק ביום ראשון ופתחנו בקשר עם האיגוד כדי לוודא שנשחק במוצאי השבת. באיגוד הבטיחו לנו שאכן כך הדבר ואפילו סייגו בשלב כלשהו, שהדבר היחיד שעלול לעורר בעיה זה אם יהיה דרבי בחוץ, כי אז לא יהיה אולם. כל דבר אחר יגרור משחק ביום שבת, כולל דרבי בית הבטיחו. זה סיפק אותנו כי זה נותן מרווח של 72 שעות בין המשחקים".

לטענת כהן, גם מיד לאחר היוודע זהות היריבה, היריבה העירונית הצהובה, בבדיקה שעשו מול כל הגופים והגורמים נותרה ההבטחה כי מועד משחק הגביע יהיה במוצאי השבת. "לאחר סיום ההגרלה, מיד וידאנו שאנחנו משחקים במוצאי השבת וקיבלנו תשובה חיובית. גם בשידור של ערוץ הספורט נאמר שזה יהיה במוצאי השבת".

השינוי החל לדברי כהן, כשעה לאחר ההגרלה, שהתקיימה במחצית המשחק של מכבי ת"א מול רעננה. "בערך שעה לאחר הבדיקה, בסביבות השעה 23:00, התחילו לחשושים שבעצם לא בטוח שהמשחק יהיה במוצאי השבת. מיד פניתי לאיגוד ולערוץ הספורט, בשביל לשאול מה פשר הדבר. מהאיגוד ענו שיהיה בסדר, מהערוץ לא ענו".

עוד המשיך לספר כהן, "למחרת בבוקר התקשרתי לכל מי שעשוי להיות קשור, כדי להזכיר ולוודא שאכן אנחנו משחקים במוצאי השבת. אף אחד לא ענה ולא יצר קשר. ניסינו להגיד שאין היגיון שנשחק את שני המשחקים הכי חשובים שלנו העונה במרווח כזה, אמרו שיבדקו את הנושא ויחזרו עם תשובה בשעות הקרובות. בסוף, ב-15:00 יצאה הודעה ובה נאמר שהדרבי ביום ראשון".

ברגע הזה החל כהן לתקוף ישירות את הקשר הקיים בין הצהובים מת"א לערוץ הספורט, שאחד מבעלי הקבוצה מחזיק במניות בערוץ. "מלכתחילה משחק הליגה נקבע בשלישי בשל אילוצים שהם לא שלנו אלא של מכבי, אז רצינו לפחות לדאוג שמשחק הגביע לא יהיה בשבת. אנחנו לא בנויים מבחינת הסגל לשני משחקים כאלה תוך יומיים. קיבלנו הבטחה שהמשחק ייערך במוצאי השבת ולאחר שהוחלט שיהיה בראשון, נסינו להבין מי החליט כך. כולם הפנו אותנו לערוץ הספורט, בשיחה הראשונית גם נאמר משהו חמור יותר: הערוץ צריך לדאוג לכל הקבוצות ומכבי משחקת 48 שעות קודם באירופה. זו אמירה חמורה מאוד, ההעדפה שלהם צריכה להיות רק רייטינג ולא של קבוצה אחת על פני קבוצה אחרת. אנחנו לא רוצים לפגוע בהכנות של אף קבוצה, כל עוד זה לא פוגע בהכנות שלנו. קבוצה שלא משחקת באירופה ולא אמורה לשחק בהפרש של 48 שעות, לא אמורים להעדיף נוחות של קבוצה אחרת על פניה. רייטינג הוא לא בעיה של דרבי ברבע גמר גביע, הוא יקבל אחוזים גבוהים בכל יום ובכל שעה שישוחק".

לדברי כהן, הסיבה שהם תוקפים את הערוץ אינה בשל קטנוניות אלא כי מדובר בהעדפה של קבוצה אחת על פני אחרת של ערוץ טלוויזיה שאמור להיות אובייקטיבי. "מאחר שהאיגוד וכולם הפנו אצבע לערוץ, הוא לקח אחריות ושם את עצמו בפרונט, החלטנו להתמודד מולו ולהגיד שפגיעה כזו לא יכולה לעבור בשקט. היות שזה המצב, לא נאפשר את קיום המשחק", חזר כהן על האיום כלפי הערוץ המשדר.

"היום בצהריים היינו בפגישה אליה הוזמנו על ידי האיגוד, אמרו שאנחנו צודקים בכל הדברינו, שדאגנו לתאם מראש שנשחק במוצאי השבת ושהם אישרו את זה, אבל שזה לא בידי האיגוד. אנחנו לא באים להילחם לשם המלחמות, העלנו את האפשרות להזיז את משחק הגביע למועד מאוחר יותר כי אנחנו לא מתעקשים להקשות על אחרים, גם להצעה הזו אמרו לנו שיש סירוב מטעם הערוץ".

גם את ההצעה לדחות את משחק הליגה דחה כהן כשאמר, "הצעות אחרות של דחיית משחק הליגה לא נשמעות רציניות, כי קובעים תאריך שלושה שבועות מראש וצריך להבין שאנשים מכינים את חייהם לפי זה - אי אפשר כמה ימים לפני משחק ואחרי שנמכרו כרטיסים להזיז אותו. זה לא רציני כלפי האוהדים ולא מקובל על המנהלת, בצדק".

לסיכום אמר כהן, "לצערי חזרנו לנקודת ההתחלה, שום פיתרון לא מקובל. יש עוד 364 ימים אחרים בשנה, אני לא רואה בבקשה שלנו התעקשות. אני חושב שעשינו את הדברים בצורה המקובלת - מסודר, בראש ובכתב. לא אנחנו הבעיה, למרות שזה מה שינסו להראות. אנחנו מגיבים בצורה הגיונית ותמיד יש ניסיון להגיד שאנחנו בעייתיים. צריך להבין שגם השיקולים שלנו חייבים להילקח בחשבון. האיגוד הוא הריבון של משחקי הגביע והוא זה שצריך לתת פתרונות".

"אם נוותר וניתן לזה יד אז שום דבר לא ישתנה. לפעמים צריך לעשות דברים קשים למען עתיד טוב יותר", סיים כהן.


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il