ניצולי שואה לא יודעים: מגיע להם כסף

מנכ"לית עמותת "אביב לניצולי השואה" קוראת לניצולי השואה לפנות לעמותה ולמצות את זכויותיהם. "אם אפשר להוציא כסף מהגרמנים זה מבורך"

בני טוקר , י' בטבת תשע"ח

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: אייסטוקטוען....

אביבה סילברמן, מייסדת ומנכ"לית עמותת "אביב לניצולי השואה" שעוסקת בזכויות הניצולים, קוראת באמצעות ערוץ 7 לניצולי השואה בארץ ובעולם לפנות לעמותה כדי לגלות את זכויותיהם שיאפשרו להם חיים ברווחה.

בראיון לערוץ 7 היא אומרת שמדובר בעשרות אלפי ניצולי שואה שעדיין חיים בתוכנו, "על פי הפרסומים יש כיום 160 אלף ניצולי שואה ועוד חמישים אלף שסבלו מאנטישמיות במקומות נוספים בזמן השואה שחלקם מקבלים מענק פעם בשנה וחלקם מקבלים רנטה חודשית, אבל יש כאלה שלא.

''אנחנו בודקים לניצולים את זכויותיהם כי יש הרבה התפתחויות חדשות וחוקים חדשים שיכולים להעניק להם עשרות אלפי שקלים. רבים לא יודעים לדוגמא שניצול שואה שמקבל רנטה חודשית יכול לקבל תוספת להשלמת הכנסה ולמנוע ממנו את החיים מתחת לקו העוני ומדובר בתוספת של אלפי שקלים בחודש", מספרת סילברמן.

לדבריה ניצולי שואה יכולים לקבל עשרות אלפי יורו גם מגרמניה, "על פי חוק הגטאות הגרמני ניצולי שואה שעבדו בגטו יכולים לקבל בטוח סוציאלי גרמני ומדובר בקצבה חודשית פלוס תשלום רטרואקטיבי גדול. רשימת הגטאות עודכנה וגדלה כולל מקומות מחוץ לגרמניה. יש לנו ניצול שואה בן 99 שקיבל כעת שמונים אלף יורו ואם אפשר להוציא כמה שיותר כסף מהגרמנים זה מבורך".

היא קוראת לניצולי השואה או ילדיהם לפנות לעמותה ולגלות את הזכויות הרבות, "יש לנו 18 נקודות בארץ שבהם אנחנו נותנים יעוץ מלא לניצולי השואה ובודקים את זכויותיהם ללא שום עלות כספית. אנחנו חיים היום במירוץ נגד הזמן מבחינת אוכלוסיית ניצולי השואה ולצערנו, הרוב המוחלט של ניצולי השואה לא יודעים עדיין מה מגיע להם והם יכולים לצאת מהעוני, ויש הטבות רבות שהם לא חולמים עליהם.

לדוגמא ניצולי שואה שעלו אחרי 1953 מרומניה הם וילדיהם שהתלוו אליהם יכולים לקבל קצבה חודשית ממדינת ישראל", מספרת סילברמן.